Jak vybrat GPS navigaci

Sdílejte

Aktualizováno: 13.11.2015

GPS navigace je skvělý pomocník při cestách. Sice jí nesmíte slepě věřit, ale při používání zdravého rozumu se s ní dostanete skutečně kamkoliv. V podobě aplikace v chytrém telefonu ji navíc máte neustále sebou.

Rozdělení navigací

GPS navigace, které běžně pořídíte v obchodech, můžeme rozdělit do dvou základních kategorií – automobilové a chodecké (nebudeme se zabývat námořními a podobnými specialitami). Tyhle dvě třídy se pak potkávají v různých hybridních systémech pro motocykly (kde jde povětšinou o klasickou automobilovou navigaci, ovšem ve vodotěsném provedení a s displejem uzpůsobeným ovládání v rukavicích), případně navigace pro cyklisty (což je obdoba motocyklové, ovšem vychází spíše z navigace chodecké).

Samostatnou kategorii automobilových navigací tvoří automobilkou zabudované palubní systémy. Mají výhodu designové integrace do automobilu (na předním skle nepřekáží držák a po palubovce se neplazí kabely) a někdy také navázaností na další systémy auta (displej na palubní desce apod.), ale je si na ně potřeba dávat velký pozor. Cena bývá oproti klasickým přenosným přístrojům velmi vysoká a může se jednat o zastaralý systém, protože vývoj automobilů se pohybuje v mnohem pomalejších cyklech než u černé elektroniky. Takže je možné, že se zcela novým autem koupíte třeba pět let starou navigaci, o kterou byste v obchodě ani nezavadili pohledem.

Waze for iOS

Mobilní aplikace

V poslední době jsou čím dál populárnější aplikace pro chytré telefony. Navigace v mobilu může být plnohodnotným řešením, v některých ohledech dokonce lepším než navigace klasická. Aplikace jsou levnější a smíříte-li se s některými omezeními, možná vám bude stačit i některá ze zdarma dostupných. Ne všechny ale fungují bez připojení k internetu, což je třeba zohlednit zvlášť při cestách do zahraničí.

Sáhnout po samostatné navigaci, nebo mobilní aplikaci? Na to zcela jednoznačná odpověď není. V obou kategoriích najdeme kvalitní produkty, záleží tedy na okolnostech a preferencích. Mobilní aplikace například není úplně ideálním řešením pro vozy, které používá více řidičů – jednoúčelovou navigaci může sdílet více osob, telefon jen stěží. Pokud však chytrý telefon rozumné kvality máte, nebo jeho nákup beztak plánujete, pro klasickou navigaci zas tolik pádných argumentů nenajdete.

Většina smartphonů je výkonnějších než obyčejné navigace, což se projeví na celkové plynulosti chodu i na rychlosti výpočtu trasy. Výhodou chytrých telefonů jsou kvalitní dotykové displeje, které reagují lépe než u většiny jednoúčelových navigací. Velikost displeje, jeho rozlišení, jas a kontrast se pochopitelně liší model od modelu. Levné smartphony s malými displeji nejsou pro účely navigování zcela ideální. Určitou nevýhodou chytrých telefonů je lesklá povrchová úprava jejich displejů. Případné rušivé odlesky na displeji lze sice většinou minimalizovat natočením přístroje o několik stupňů, ale v jistých situacích (například když se slunce nachází nízko nad horizontem a ještě k tomu za řidičovými zády) jsou displeje čitelné podstatně hůře.

Každopádně počítejte s tím, že si k telefonu kromě aplikace budete muset pořídit ještě držák do auta a napájecí kabel.Chytré telefony se při navigování poměrně rychle vybíjí.

Mapy jsou základ

Při nákupu navigace se nesmíte nechat nalákat na spoustu doplňkových funkcí, kterými některé systémy disponují. Navigace má navigovat. Pokud toto zvládá perfektně, má smysl řešit, zda se nám hodí i jako přehrávač hudby, nebo prohlížeč fotografií. Alfou a omegou jsou mapy. Dobře si při nákupu zkontrolujte míru pokrytí. Často se může stát, že koupíte navigaci, kde má být sice celá Evropa, ale některé mapy jsou velmi řídké, s minimem detailů a doplňkových informací (takže na nich jsou např. pouze silnice první třídy a dálnice). Také si dejte pozor, aby v navigaci byly při nákupu mapy zemí, kam hodláte jezdit. Pruh map táhnoucí se od Baltu po Balkán je sice hezký, ovšem jakmile přejedete hranice do Německa, objevíte bílá místa na mapách, a to doslova. U chodeckých a cyklistických navigací je dobré vědět, zda mapy znají síť turisticky značených cest a cyklostezek či jak podrobná je nejpodrobnější mapová vrstva.

Aktualizace

S mapami úzce souvisí možnost jejich aktualizace. Pokud jsou mapy s kvalitním pokrytím motorem navigace, tak jejich poslední verze je jeho palivem. Není nic hloupějšího, než když vás navigace svede z již rok dostavěné dálnice na klikatící se okresky, protože nemá o její existenci tušení. Některé firmy nabízejí aktualizace zdarma, jiné zdarma na určitou dobu od nákupu, u jiných si můžete za příplatek koupit doživotní aktualizace, u dalších si pak musíte vždy koupit nový balíček map zvlášť. Doporučovali bychom navigace s alespoň nějakou formou bezplatné aktualizace map na nějakou dobu, protože za jejich neustálé modernizování dáte nakonec více peněz než za samotnou navigaci. Update bývá prováděn z internetu, výjimečněji ze zakoupených médií (DVD, paměťové karty).

Garmin nüvi 2797T Europe Lifetime

Body zájmu

Moderní navigace už neslouží jen k nalezení cesty z bodu A do bodu B přes bod C, ale také k hledání institucí, firem apod. K tomu slouží POI – points of interests – body zájmu. Místa v mapách označující benzinové pumpy, parkoviště, restaurace, hotely, muzea, zábavní parky apod. Pokud je jejich seznam dostatečně rozsáhlý, zjistíte, že tato funkce je skoro stejně důležitá, jako samotné hledání cesty. Na dovolené pak nemusíte hledat adresy, prostě jen necháte navigaci prohledat okolí a vyberete si (například všechna muzea v určitém okruhu), případně, pokud třeba znáte jen jméno hotelu či akvaparku, prostě ho necháte navigaci najít podle něj.

Je-li katalog POI malý, část výhod navigace je ztracena. Protože systém, který prohlásí, že nejbližší benzínka je až za 100 kilometrů, i když jich je na trase deset, ale nejsou zaneseny v POI, je k ničemu.

Doplňkové funkce

Hodně výrobců se snaží zákazníky nalákat na doplňkové funkce, jako jsou přehrávače hudby (což kvůli maličkým reproduktorům v navigacích zní povětšinou jako starý tranzistorák), přehrávače obrázku a videí (to se hodí, jen když s sebou nemáte notebook a prohlížet fotky na displeji fotoaparátu vám nestačí), případně slovníky, průvodce apod. Což jsou funkce, které dnes mnohem lépe zvládají chytré telefony. Rozhodně nevybírejte přístroj podle doplňkové výbavy. Dělejte, že v přístroji není a hodnoťte navigaci jako takovou. Až když najdete dvě stejné, vybírejte podle doplňkové výbavy. Drobnou výjimku tvoří podpora geocachingu a dalších navigačních her. Toto hledání pokladů je celosvětový fenomén a pokud kupujete chodeckou navigaci, není od věci, aby spolupracovala se stránkou geocaching.com a podobnými.

Software a menu

Základem běhu navigace je samozřejmě software. Nepodceňujte pocit, jaký máte z grafického zpracování map a ovládacích menu. Nepřehledná, ale i nehezká grafika komplikuje orientaci. Uvědomte si, že na navigaci koukáte za jízdy a musíte se v ní pohodlně a rychle vyznat. Určitou, byť spíše zanedbatelnou roli, hraje i způsob namluvení hlasových pokynů. Pokud přístroj mluví smysluplně, napojuje slova, skloňuje apod., lépe pochopíte, co se vám snaží říci. Stejně jako je důležité, aby byla menu co nejrychleji přístupná. Navigaci sice nesmíte ovládat za jízdy, ale ruku na srdce, kdo to nedělá. Pokud už je potřeba provést změny trasy bez zastavení auta, je každé kliknutí navíc problém. Příjemná je také podpora dopravního hlášení TMC, která přebírá z radiového vysílání informace o kolonách, uzavírkách apod. Bohužel u nás není toto vysílání příliš kvalitní a hlavně aktuální, takže tato jinak velmi praktická funkce ztrácí část svého smyslu.

U některých navigací se setkáme také s tzv. službami Live neboli živým dopravním zpravodajstvím. Tato funkce poskytuje aktuální informace přes mobilní telefonní síť a zároveň posílá aktuální poloze zařízení. Kromě externích zdrojů dopravních informací tak může využívat dat o pohybu ostatních připojených zařízení, což vede k větší přesnosti i aktuálnosti informací, než je tomu u systému TMC, který je závislý pouze na údajích dodávaných třetí stranou. Součástí služeb mohou být také informace o počasí, vyhledávání míst pomocí služby Google či upozornění na radary. Často se však jedná o služby zpoplatněné, většinou formou časově omezeného předplatného.

Hardware

Paradoxně na posledním místě je u navigací hardware. Roli hraje velikost displeje - u automobilových platí čím větší, tím lepší, u chodeckých jde o kompromis velikosti navigace a vaší kapsy. Výkon procesoru má vliv na dobu výpočtu trasy. Pokud je navigace v tomto směru nevýkonná a trasy počítá dlouho, nepotěší to, ale je to věc, která se dá skousnout. Samozřejmě, pokud pospícháte na schůzku a navigace několik desítek vteřin počítá, je to nepříjemné. Stejně jako je frustrující, pokud při změně trasy trvá výpočet déle, než je vzhledem k rychlosti auta příhodné. Liší se i výkon přijímacích antén, z nichž některé mohou mít problémy ve vozech, jež mají čelní sklo potaženy kovovou fólií (pak může pomoci externí anténa, ovšem navigace musí mít konektor k jejímu připojení).

Do hardware patří také držák na sklo, tady většinou platí, čím menší, tím lepší. Velké držáky překážejí (podle vyhlášky nemáte mít na předním skle připevněné vůbec nic bránící ve výhledu). Objevily se i skvělé gelové přísavky na palubní desku, ale bohužel je moc firem nepoužívá.

Databáze testovaných výrobků

GPS navigace (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2021


Přihlásit