Jak vybírat a měnit běžný účet

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2012

Běžný účet v bance v dnešní době využívá skoro každý z nás. Je to užitečný nástroj pro distribuci finančních prostředků, ale ke zhodnocování úspor je neefektivní. Je dobré vybírat si běžný účet především podle ceny poskytovaných služeb, souvisejících s užíváním účtu. Změna účtu navíc nemusí být složitá a vy můžete ušetřit.
 

V ČR v dnešní době funguje kolem čtyřiceti bankovních ústavů a kolem patnácti družstevních záložen. Ty se zabývají především prodejem finančních produktů a služeb - a to jak vlastních, tak třetích stran. Zřejmě nejrozšířenějším produktem jsou běžné účty.


Banky a družstevní záložny

Běžné účty pro fyzické osoby i pro firmy nabízí většina bank i družstevních záložen (neboli kampeliček). Banky jsou obvykle větší, nežli družstevní záložny, které navíc kvůli nedostatečné legislativní ochraně ztratily v devadesátých letech důvěru veřejnosti a těžko si ji získávají zpátky. Od té doby se ale mnohé změnilo, a to především z hlediska přísného státního dohledu a pojištění vkladů. Díky nim je bezpečnost vložených prostředků v dnešní době již srovnatelná. Také poskytované služby jsou často obdobné.



Jak si správně vybrat

V reklamních nabídkách bankovních produktů se prezentují nejrůznější výhody a pseudovýhody, položte však nejprve sami sobě otázku, jaké služby vlastně budete využívat. Nejvýhodnější je ten účet, který Vám nabídne služby v požadované šíři a u kterého přitom zaplatíte co nejméně na poplatcích (a případném kontokorentu) a co nejvíce získáte na úrocích z Vašich peněz.



Poplatek za vedení účtu

U většiny běžných účtů v ČR musíte platit měsíční poplatky za vedení účtu a tyto poplatky tvoří v dnešní době významnou část z toho, co průměrný spotřebitel bance zaplatí. Již nějakou dobu přitom existují běžné účty bez těchto fixních poplatků. Nabízí je většinou menší banky a družstevní záložny. Ne vždy jsou ale v těchto produktech za přijatelných podmínek dostupné všechny služby, které budete potřebovat.



Cena za nejběžnější služby

Každý z nás má jiné životní zvyklosti a jiný způsob nakládání s penězi. Tomu také odpovídají různé platební operace a další bankovní služby. V sazebnících bank bývá více než stovka operací spjatých s poplatkem. Zmíníme jen ty nejběžnější, které bývají často (ne však vždy) spjaty s nějakým poplatkem. Zvažte, do jaké míry budete chtít těchto služeb využívat. Pozor! V některých případech závisí výše poplatku např. na zůstatku na účtu nebo na výši příchozích plateb. Než vybírat hotovost (ať již na přepážce či v bankomatu), bývá výhodnější platit například platební kartou.

  • Internet banking
  • Telefonní banking
  • Příjem prostředků na účet
  • Příkaz k úhradě v ČR
  • Příkaz k úhradě do zahraničí
  • Trvalý příkaz
  • Inkasní platba
  • Výběr prostředků z bankomatu
  • Výběr prostředků na pobočce (pokladnou)
  • Vklad prostředků na pobočce (pokladnou)



Kontokorent

Kontokorent je speciální typ úvěru, který se může vázat k Vašemu účtu. Je určitě lepší hospodařit tak, abyste si nikdy nemuseli peníze půjčovat a zvažte tedy, zda si jej vůbec otevírat - pokušení pracovat s penězi, které nemáte, může být příliš veliké a stejně tak úroky, které za ně zaplatíte. Pokud se rozhodnete kontokorent využívat, určitě si srovnejte dostupné účty také podle úroků z vyčerpaného kontokorentu.



Zhodnocení prostředků

Banky i kampeličky nabízejí vedle běžných účtů také spořící účty, které jsou oproti běžným účtům na uchovávání finančních rezerv výhodnější. Pokud ale chcete udržovat rezervy také na běžném účtu, srovnejte si, jaký úrok z úspor banka nabízí. Rozdíly však u běžných účtů nejsou velké a obecně se pohybují kolem 0,1%. Proto je lepší volné prostředky odkládat např. na spořící účet.



Změna banky

Pokud jste si již podle těchto doporučení či našeho srovnání vybrali svůj nový účet, nemusí být změna banky složitá. Stačí navštívit novou banku, a to díky kodexu mobility, ke kterému se již přihlásily již téměř všechny banky (pozor, na družstevní záložny se nevztahuje). V nové bance podepíšete žádost a banka se již postará o převedení všech trvalých příkazů, nastavení inkas a bankovního zůstatku i zrušení původního účtu. Samozřejmě pak musíte ještě obeslat s novým číslem účtu všechny subjekty, kteří vám posílají platby (nejčastěji zaměstnavatel), i ty, kteří si peníze na základě souhlasu s inkasem strhávají.


Přihlásit