dTest: Test monitorů

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2021 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 21.1.2011   

Robustní obrazovky již nahradila většina uživatelů za ploché LCD monitory. O tom jaké jsou mezi nimi rozdíly, a zda je možné jimi nahradit i klasický televizor, informuje lednový test časopisu dTest.

Výhody LCD monitorů jsou nesporné. Mají nižší spotřebu elektrické energie, větší úhlopříčku a jsou také skladnější. Časopis dTest otestoval čtrnáct monitorů, u kterých ověřoval především kvalitu obrazu, snadnost obsluhy, video funkce a spotřebu elektrické energie.

Výsledky nejsou špatné. Drtivá většina monitorů získala dobrou známku. Lišily se hlavně výbavou, spotřebou elektrické energie, a pochopitelně cenou. Redaktor časopisu dTest Jan Hrouda k výsledkům testu dodává: „Ačkoliv vítěz testu Dell AW2310 stojí více než třináct tisíc, dobrou zprávou je, že kvalitní monitor můžete sehnat už za cenu kolem čtyř tisíc.“
Test ovšem nepřináší dobrou zprávu pro ty, jež by si rádi monitorem nahradili svůj televizor. Ačkoliv jsou současné monitory širokoúhlé, což svádí ke sledování filmu daleko více než dřívější obrazovky s poměrem stran 4:3, rozhodně nejsou ekvivalentem běžných televizorů. Rozdíly jsou v kvalitě barev, plynulosti zobrazovaného pohybu, a zejména kvalitě zvuku, jsou-li monitory vybaveny vestavěnými reproduktory.

Jan Hrouda tyto výsledky doplňuje: „Pokud chce uživatel koupit monitor s vestavěnými reproduktory, který by současně obstojně hrál, měl by si spíše nechat zajít chuť. Všechny testované monitory s vestavěnými reproduktory získaly za kvalitu zvuku známku nedostatečně, s výjimkou modelu Asus VE246h, se známkou dostatečně.“

Test monitorů přináší časopis dTest 1/2011, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/clanek-1567/test-monitoru-2011

Časopis dTest dále přináší ve svém lednovém vydání testy čteček elektronických knih, tlakoměrů, lyžařských brýlí, nabíjecích baterií a srovnání životních pojištění.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis. hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit