Test lyžařských středisek 2011

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2011

Chystáte se lyžovat a nevíte, jaké středisko navštívit? Připravili jsme pro vás ceny šestidenních skipasů do všech českých a slovenských středisek. Přidali jsme i některé zahraniční destinace a přinášíme vám další informace o lyžařských areálech.

Kompletní celoevropský přehled s možností řazení a vyhledávání podle detailních kritérií, jako jsou ceny a vybavenost, naleznete na www.dtest.cz/lyzarska-strediska. Výsledky průzkumu cen lyžařských středisek jsou dostupné zdarma.

 

Skromná, ale levná

Česká lyžařská střediska patří v celoevropském kontextu k menším, skromnějším a relativně méně vybaveným. Průzkum ovšem nepotvrdil fámu o drahotě na českých horách. V celoevropském srovnání vychází lyžařská střediska v ČR nejlevněji. Kdo touží po velkých a relativně levných horách, zamíří na Slovensko.

Jeden kilometr modré sjezdovky, jeden kilometr černé, areál pro snowboardy, to vše v nadmořské výšce 560–720 m n.m. Tak zní stručný popis areálu Klíny, druhého nejlevnějšího lyžařského střediska z celoevropského průzkumu (po středisku Allenhead v severní Anglii). Tedy, pokud pojedete lyžovat na šest dní s rodinou. Do průzkumu se zapojilo 199 skiareálů z 20 zemí EU a Švýcarska. Cena jednodenního skipasu je nejnižší v litevském středisku Vilkaviškio. Protože však do Velké Británie ani do Litvy se příliš lyžovat nejezdí, soustředíme se na domácí střediska a populární destinace v zahraničí.

Jeden den lyžování v krušnohorských Klínech vyjde dospělou osobu na 300 korun, na Božím Daru nebo v Hamrech v Krušných horách na 250 Kč. To jsou nejnižší ceny nejen v ČR, ale i v Evropě. Průměrná cena jednodenního dospělého skipasu ve zkoumaných střediscích se pohybuje okolo třiceti eur, tedy 740 korun, za rodinný skipas pro dva dospělé a dvě děti na šest dní zaplatíte v průměru 510 eur, tedy 12 750 korun. Český průměr je 6925 Kč, tedy téměř o polovinu nižší, na Slovensku zaplatíte průměrně 404 eur, něco málo přes deset tisíc korun.

Až na Rokytnici nad Jizerou patří všechna domácí střediska do kategorie nejmenších, do deseti kilometrů sjezdovek. Rokytnice s celkovou délkou 20 km je výrazně větší, ale také výrazně dražší; šest dní vyjde rodinu na téměř dvanáct tisíc korun.

Nadmořská výška není v Česku příliš dobrým orientačním bodem, jediná střediska položená kompletně ve výšce nad tisíc metrů nad mořem jsou na Božím Daru a na Pradědu, kde se také dostanete nejvýše, horní stanice leží ve výšce 1464 m n.m. Proti slovenské Tatranské Lomnici s výškou horní stanice 2190 nebo francouzskému areálu Les 2 Alpes až ve výšce 3600 m n.m. to nejsou žádné hory. Ale sněhu je zatím dost i v Jeseníkách.

Les 2 Alpes tvoří spolu se stejně vysoko položeným střediskem Saas-Fee ve Švýcarsku nejvýše položená střediska v průzkumu. A vysokohorská přirážka je značná, šestidenní lyžování ve francouzském středisku s 220 kilometry sjezdovek vyjde čtyřčlennou rodinu na 18 525 a ve Švýcarsku na 22 424 korun. O kilometr níže položené středisko Les Portes du Mont-Blanc ovšem vychází pro rodinu výrazně levněji, 12 175 korun za 100 kilometrů sjezdovek je cena, které se nevyrovnají ani populární rakouské nebo slovenské areály. Blízké ženevské letiště činí tuto destinaci dobře dostupnou i z ČR.

 

Relativně menší co do délky sjezdovek, co do nadmořské výšky ale vysokohorská, jsou slovenská střediska. Turecká–Krížna v pohoří Velká Fatra nabízí deset kilometrů sjezdovek všech typů za pouhých 6800 korun (272 eur) pro celou rodinu na šest dní. Ani jednodenní dospělý skipas zde není příliš drahý, 425 korun, respektive 17 eur je lákavá cena. Výše položené a populární Tatry dosahují cenami na evropský průměr.

 

Pozor na slevy

Náš výpočet, z něhož vychází srovnání lyžařských středisek, počítá se čtyřčlennou rodinou (dva dospělí, dvě děti s rokem narození 1994 a 2001); výsledná cena je součtem cen šestidenních skipasů.

Některá střediska nabízí výrazné slevy pro rodiny v rámci balíčků. Nízká cena za šestidenní rodinný balíček nemusí znamenat nízkou cenu i za jednodenní skipas pro dospělého. Ceny si proto vždy ověřte buď pomocí vyhledávače na www.dtest.cz, nebo přímo na webových stránkách vybraného střediska.

Většina středisek nabízí skipasy pro děti mladší šesti nebo sedmi let zdarma nebo za výhodnější cenu. Nezapomeňte, že věk dítěte je nutné vždy prokázat nějakým dokladem. Při nákupu rodinného skipasu je také někdy nutné prokázat vzájemný vztah. Některá, především rakouská střediska nabízí také slevu v případě, že jste v lyžařském areálu zároveň ubytováni. K tomu je třeba nechat si u poskytovatele ubytování vystavit příslušný doklad. Například v areálu Postalm Arena v Salcbursku lze takto ušetřit 146 eur na nákupu šestidenního rodinného skipasu. Pomocí rodinné a hostovské slevy lze tak v ideálním případě ušetřit až jednu třetinu ceny.

 

Desatero bezpečného lyžování
 

  1. Brát ohled na ostatní lyžaře a snowboardisty
    Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
     
  2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
    Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.
     
  3. Volba jízdní stopy
    Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
     
  4. Předjíždění
    Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
     
  5. Vjíždění a rozjíždění
    Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí pohledem nahoru a dolů přesvědčit, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
     
  6. Zastavení
    Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
     
  7. Stoupání a sestup
    Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
     
  8. Respektování značek
    Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
     
  9. Chování při úrazech
    Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
     
  10. Povinnost prokázat se
    Každý lyžař nebo snowboardista, svědek nebo účastník, odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Databáze testovaných výrobků

Lyžařská střediska 2010 (196 výrobků)
poslední aktualizace: 11.1.2011


Přihlásit