Jak vybrat notebook a netbook

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2019 Obsah prosincového dTestu

Aktualizováno: 9.2.2018

Průměrné ceny výpočetní techniky rychle klesají a díky tomu si svůj osobní přenosný počítač kupuje stále více lidí. Častým zákazníkem kupujícím si levnější počítače je „prvotní uživatel“, leckdy naprostý laik v oblasti informační techniky či osoba s pouze základními a všeobecnými uživatelskými znalostmi a dovednostmi. Jestli i Vy sami sebe hodnotíte jako laiky, tak právě pro Vás jsme připravili následující řádky.

Co je přenosný počítač?

Jedná se o přístroje, které mají za cíl nahradit osobní stolní počítač (tzv. desktop) v případech, kde je žádoucí mobilita. Tyto počítače fungují tedy obdobně jako jejich stolní bratříčci, nicméně jsou důsledně přizpůsobeny k přenášení. Je velmi jednoduché je složit a rozbalit, kdekoliv je potřebujeme použít. Např. na školní koleji, na obchodním jednání nebo v dopravním prostředku. Na druhé straně však nedokážou technickými parametry plně překonat či nahradit stolní počítač stejné pořizovací ceny.

Výhody počítače přenosného oproti stolnímu

 • Dobrá až velmi dobrá mobilita a možnost fungování bez elektrické energie (v řádu hodin)
 • Menší rozměry a nižší hmotnost
 • Vše v jednom zařízení (počítač, displej, klávesnice atd.)
 • Menší spotřeba elektrické energie
 • Tišší chod
 • Snadnější obsluha - odpadá instalace a propojování externích periférií (klávesnice, web kamera, monitor, reproduktory atd.)

Nevýhody počítače přenosného oproti stolnímu

 • Menší výpočetní výkon (s cenově srovnatelným stolním počítačem)
 • Vyšší pořizovací cena (v porovnání s technicky srovnatelným stolním počítačem)
 • Omezená a nákladná rozšiřitelnost či výměna jednotlivých komponent, vyšší náklady na opravy a náhradní díly
 • Případné rozšíření možné většinou pouze prostřednictvím externích přístrojů zapojených do USB a PCMCIA rozhraní
 • Výrobcem předem nadefinovaná konfigurace sestavy, kterou nelze víceméně změnit (některé modely jsou výjimečně nabízeny ve více technických modifikacích)
 • Displej je pevně spjatý s přístrojem a nelze jej odejmout či nahradit (lze však připojit externí monitor či televizor)

Notebook versus netbook

Donedávna se běžně používal pro přenosné osobní počítače pouze pojem notebook. Nicméně postupem doby výrobci, ve snaze nabízet zákazníkům čím dál menší a levnější přístroje, přišli na trh s přenosnými počítači označovanými jako netbooky nebo také mini-notebooky. Ty se dají charakterizovat kromě nižší ceny, nižší hmotnosti a menších rozměrů i dalším zásadním rozdílem – a to jejich omezeným využitím.

Oproti notebookům jsou totiž netbooky osazovány displeji s malou úhlopříčkou (do 12 palců), pevnými disky s menší kapacitou a celkově dosahují nižšího výpočetního výkonu než větší notebooky. Obvykle také nemají optickou mechaniku pro čtení a zápis CD, DVD či blu-ray disků. To je předurčuje spíše do role doplňkového přístroje, který je vhodný hlavně pro časté a pohodlné přenášení a pouze základní použití, surfování po internetu či vyřizování mailů. Pro plnohodnotnou kancelářskou práci na takovém miniaturním zařízení bude třeba mnohdy dokoupit právě externí optickou mechaniku či externí vysokokapacitní pevný disk, klávesnici a hlavně monitor odpovídajícího rozlišení a úhlopříčky.

 

 

NOTEBOOK

NETBOOK

Rozměry

střední až větší

malé

Hmotnost

větší, střední až menší

nízká

Výkon

velký, střední

nízký

Optická mechanika CD/DVD/BD

ANO

NE

Pevný disk (HDD)

ANO

ANO/NE

Operační paměť (RAM)

vysoká až střední

nízká

Kapacita akumulátoru

vyšší až střední

vysoká až velmi vysoká

Pořizovací cena

vyšší až střední

nízká

 

Na co se zaměřit při výběru

Před výběrem svého budoucího počítače bychom si měli ujasnit dvě základní věci. A to jak zdatným a náročným uživatelem jsme a co od přístroje očekáváme. Než se vydáte do obchodu nebo na stránky e-shopu, zodpovězte si nejprve otázku, jak moc výkonný, moderní a vybavený počítač potřebujete, resp. k čemu všemu jej budete používat.

Vzhledem k tomu, že výpočetní technika jde mílovými kroky kupředu, doporučujeme koupit vždy o stupeň lepší přístroj, než aktuálně potřebujete. Náročnost dnešních programů stále stoupá a počítač Vám tak vydrží sloužit déle (než zcela morálně zestárne) a nebudete muset tak brzo zase sahat do peněženky.

Jak jsme již zmínili, je cílový uživatel a plánované využití to nejdůležitější při výběru toho správného přístroje:

 • Budete-li přístroj používat spíše v kanceláři nebo doma a přenášet jej pouze minimálně, s klidným svědomím zvolte notebook.
 • Budete-li však přístroj velmi často přenášet a převážet, rozmyslete, zda pro vás přeci jen není vhodnější netbook a dokoupit si k němu příslušenství (klávesnici, monitor, externí vypalovací mechaniku CD/DVD/BD a v případě potřeby větší pevný disk), které bude pouze pro použití doma či v kanceláři.
 • Budete-li potřebovat počítač výslovně pouze na prohlížení obsahu na internetu (email a webové stránky) či fotografií a základní kancelářské práce, vystačí i Vám po technické stránce netbook nebo základní notebook.
 • Budete-li chtít na počítači přehrávat i filmy a vlastní videa, vyplatí se přístroj s širokoúhlým displejem a lepší grafickou kartou. Ačkoliv video i hudbu dokáže přehrát v podstatě jakýkoliv přenosný počítač, zvláště u netbooků je negativem malý displej a také nepřítomnost optické mechaniky (DVD nebo blu-ray si na něm nepřehrajete).
 • Budete-li chtít na počítači také hrát hry, upravovat fotografie a videa (např. z vlastní videokamery), zvolte model nejen s lepší grafickou kartou, ale i větší operační pamětí (4 GB a více) a velkým obsahem pevného disku (min. 300 GB a více)

Hlavní parametry, vlastnosti a součásti přenosného počítače

Hmotnost a rozměry

Budete-li počítač vozit neustále v automobilu či jej budete mít většinu času v kanceláři či doma na stole, nebude pravděpodobně váha tím nejdůležitějším faktorem. Nicméně jakmile budete chtít přístroj často přenášet, bude tomu přesně naopak. Jistě pak upřednostníte modely lehčí a menších rozměrů. Hmotnost je dána mimochodem i velikostí a kapacitou akumulátoru. Některé vyšší modely notebooků nabízí tělo z lehkých avšak odolných slitin kovů a odnímatelné moduly (např. vyjímatelná optická mechanika, pevný disk a druhý akumulátor), což je činí lehčími. V neposlední řadě při posuzování váhy přístroje se také zaměřte na velikost a hmotnost napájecího adaptéru, neboť rozdíly jsou zde značné.

Procesor (CPU)

Procesor je pomyslný mozek a srdce počítače, který koordinuje veškerou jeho činnost a provádí výpočetní operace. Jeho výkon se udává v gigahertzích (GHz) a laicky řečeno, čím vyšší hodnota, tím větší výkon počítač poskytuje. Procesory se rozdělují na jedno a více jádrové. V dnešních stolních počítačích a noteboocích převažují výkonnější dvou a více jádrové čipy. Jednojádrové procesory najdeme již pouze v nejlevnějších přístrojích a netboocích, které postačují pouze na základní a nenáročné použití (prohlížení webu, základní kancelářské aplikace).

Operační paměť (RAM)

Místo kde si počítač dočasně ukládá informace, se kterými aktuálně pracuje. Společně s procesorem patří ke klíčovým parametrům, ovlivňujícím celkový výkon počítače. Kapacita paměti se udává v gigabytech (GB) a dnes se běžně používají paměti s kapacitou od 1 do 6 GB. Jednoduše lze říci, že čím vyšší kapacita operační paměti, tím rychleji a plynuleji bude počítač fungovat. S velkou operační pamětí (nad 4 GB) bude možné pracovat rychle i v náročných programech (např. pro práci s videem) anebo spouštět najednou více programů bez výrazného zpomalení počítače.

Pevný disk (HDD)

Veškeré informace uchovávané v počítači jsou uloženy na pevném disku. Např. nainstalované programy včetně operačního systému a všechny soubory jako třeba dokumenty, fotky, videa a hudba. Velikost pevného disku se udává v gigabytech (GB) a dnešní kapacity běžně dosahují až několika stovek GB. Čím více, tím lépe, resp. tím více dat můžete uložit. Dalším parametrem pevných disků je počet otáček. Vyšší otáčky vedou k rychlejšímu čtení a zápisu dat a pozitivně tak ovlivňují celkovou rychlost počítače.

Dražší přístroje mají disk zapouzdřený s ochranou proti vibracím, na které jsou pevné disky náchylné. Jakmile elektronika zaznamená náraz či otřes, disk okamžitě odpojí, tak aby se předešlo jeho poškození. Uložená data tak zůstanou v bezpečí.

Některé přenosné počítače, zejména netbooky, bývají namísto klasického pevného disku vybaveny tzv. SSD (solid-state drive) disky. Ty jsou založeny na stejném principu jako flash paměti (viz USB flash disky či paměťové karty). Neobsahují tedy pohyblivé části a jsou proto odolnější proti nárazům a otřesům, méně váží a spotřebují méně elektrické energie. Jejich kapacita však nedosahuje velikosti běžných pevných disků.

Kapacita akumulátoru

Mobilita počítače se odvíjí i od toho, kolik hodin vydrží pracovat v terénu bez připojení k elektrické síti. Dnešní přenosné počítače vydrží pracovat na jedno nabití akumulátoru nejčastěji mezi třemi a osmi hodinami. Nicméně reálný průměr je vždy o něco nižší a po nějakém čase používání akumulátoru jeho výdrž klesá. Čím výkonnější počítač, čím větší úhlopříčka displeje a čím více spuštěných a náročnějších aplikací, tím je výdrž kratší. Zapnuté bezdrátové připojení k internetu, pouštění filmů z DVD, vypalování dat či hraní počítačových her spotřebuje více energie, než běžná kancelářská činnost. Na druhou stranu výrobci často vybavují některé modely softwarem, který dokáže vypínat nepotřebné aplikace, konektory a dokáže zpomalit či odpojit právě nepoužívané mechaniky (jako např. HDD, USB flash disk, LAN rozhraní, WiFi, mechaniku DVD/BD) a tím ušetřit nemalé možností energie a prodloužit životnost akumulátoru.

Optická mechanika

Slouží ke čtení a zápisu dat z/na optické disky CD, DVD a nejnověji i blu-ray. Existují mechaniky, které umějí některé disky vypalovat a některé pouze číst – ty označujme jako tzv. „combo“. CD/DVD/BD-ROM – označuje mechaniku, která umí disky CD, DVD a BD číst.

CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW, BD-R/RE – označuje mechaniku, která umí disky CD, DVD a BD číst i zapisovat. Netbooky díky svým malým rozměrům a nízké ceně často neobsahují optické mechaniky vůbec.

Klávesnice

Klávesnice notebooků je pochopitelně menší, než běžná klávesnice stolního počítače. Klávesy jsou často menší anebo na sebe více natěsnány, některé mohou být přesunuty na jiné místo. U netbooků to platí dvojnásob. Před samotným nákupem si proto u Vámi vyhlédnutého modelu vyzkoušejte a zkontrolujte rozložení tlačítek a jejich snadné „mačkání“. Hlavní tlačítka by měla jít snadno zmačknout a být na dosah prstů. Neměla by být příliš tuhá ale ani příliš citlivá. Výrobci dnes nabízí i klávesnice voděodolné, které dokážou zachránit přístroj před rozlitou tekutinou do klávesnice.

Grafická karta (GPU)

Část počítače, která provádí zpracování veškerých obrazových informací, které posílá na displej či monitor. Rozlišujeme dvě základní třídy:

1) Integrovaná grafická karta

Má menší výkon, ale je méně náročná na energii a nabízí nižší cenu. Nemá vlastní paměť, a tak využívá operační paměti počítače (RAM). Je vhodná spíše pro základní použití či kancelářské práce. Počítače s integrovanou grafickou kartou rozhodně nejsou stavěny pro seriózní hraní počítačových her a úpravu videa.

2) Samostatná (dedikovaná) grafická karta

V tomto případě není grafická karta pevnou součástí základní desky a je zasunutá v samostatném slotu uvnitř notebooku. Tyto karty dosahují výrazně vyšších výkonů oproti kartám integrovaným, mají i vlastní operační paměť. Jsou vhodné spíše pro multimediální stroje náročnějších uživatelů, kteří chtějí hrát novější hry nebo upravovat videozáznamy. Nevýhodou takto vybavených počítačů je vyšší pořizovací cena a vyšší spotřeba energie (nižší výdrž akumulátoru).

Dedikované grafické karty se liší jak výkonem, tak kapacitou operační paměti. Věnujte proto těmto parametrům pozornost, zvláště pokud chcete hrát náročnější či nejnovější hry. Dávejte však pozor na číselné označení jednotlivých modelů. V tomto případě zdaleka není pravidlem, že vyšší číslo v názvu karty znamená větší výkon! Výrobci sahají k poněkud matoucím systémům značení, a proto si ověřte výkonnost konkrétní grafické karty a její vhodnost pro Vaše zamýšlené použití.

Displej – úhlopříčka, rozlišení, poměr strana provedení

Všechny netbooky a notebooky jsou vybaveny LCD obrazovkou, jejíž velikost má přímý vliv na rozměry celého počítače. Netbooky jsou malé a úhlopříčky jejich displejů se pohybují mezi 8 - 12 palci. Velikost obrazovek notebooků se pohybuje od 12 palců výše, běžně kolem 15 palců, ale najdeme i veliké modely s úhlopříčkou 18,4 palců. Větší obrazovky najdou uplatnění zejména při zpracování videí, fotografií, hraní her a při práci s objemnými tabulkami. S rostoucí velikostí displeje se zvětšují nejen rozměry samotného přístroje, ale také hmotnost a spotřeba elektrické energie. Rozmyslete si proto, zda je pro vás velký displej skutečně prioritou nebo zda raději zvolíte mobilnější přístroj s menší úhlopříčkou a doma nebo v kanceláři připojíte klasický stolní monitor.

Počítače zaměřené na multimediální aplikace (např. video a hry) jsou obvykle vybavovány širokoúhlými displeji s poměrem stran 16:9, přístroje pro kancelářskou práci mívají monitory s poměrem stran 16:10. Dříve běžný poměr 4:3 už dnes není příliš rozšířen.

Při výběru dejte také pozor na provedení povrchu displeje. Zvolit lesklou či matnou variantu? Při používání multimediálních aplikacích a při práci za minimálního osvětlení zúročíte výhody lesklého displeje (ostřejší a plnější barvy). Za denního světla však lesklé obrazovky trpí odrazy na povrchu displeje a více namáhají oči.

Webová kamera

Mnoho přenosných počítačů má nad displejem zabudovanou webovou kameru pro snadné spojení s okolním světem pomocí tzv. videochatu, který je dostupný i díky programům zdarma (např. ICQ, Skype). Rozlišení webkamer bývá zpravidla poměrně nízké. Na kvalitnější záběry a snímky nejsou tyto kamery stavěny. Výhodou některých modelů je možnost s kamerou hýbat, tzn. nastavovat její snímací úhel, jiné počítače mají kameru pevně zabudovanou.

Zvuk

Notebooky jsou běžně osazeny zvukovou kartou, vestavěnými reproduktory, konektorem pro připojení sluchátek a mikrofonu a některé mají mikrofon zabudovaný. Kvalita vestavěných reproduktorů se pochopitelně nemůže rovnat se samostatně prodávanými. Multimediální modely mohou umět i prostorový zvuk, samozřejmě po připojení patřičných externích reproduktorů.

Dálkový ovladač

Obvykle umí ovládat pouze základní funkce audio-video přehrávače a prezentace (např. Power Point). Zdánlivě maličkost, nicméně pro multimediální a prezentační využívání přístroje téměř naprostá nezbytnost.

Extra servis za příplatek

Některé modely umožňují připlatit si za lepší servis. V případě, že se Váš počítač rozbije, může být garantována kratší doba opravy než je běžné, případně dostanete náhradní přístroj do doby, než dojde k vyřešení problému. Tato služba je užitečná zvlášť pro často přenášené firemní počítače, zkrátka všude tam, kde pracovní náplň přímo závisí na používání přenosných počítačů.

Konektivita – přípojná místa

U přenosných počítačů se předpokládá, že budete chtít připojit nejrůznější další přístroje, např. tiskárnu, monitor, myš, klávesnici, USB flash disk, externí pevný disk, televizní tuner, mobilní telefon atd. Proto lze s jistotou říci, že čím více je přípojných míst k dispozici, tím lépe!

V kostce: nezbytným základem je bezdrátové připojení a konektory USB, LAN a VGA. Přitom u USB platí - čím více, tím lépe. Pozornost věnujte nejen počtu konektorů, ale i jejich umístění. Pokud jsou příliš blízko u sebe, muže se stát, že například robustnější USB flash disk zablokuje i vedlejší konektor. Rozhraní DVI nebo HDMI se rozhodně také hodí pro připojení novějších zobrazovacích zařízení.

Pojďme se podívat na ty nejdůležitější:

 • USB- Univerzální rozhraní pro připojení externích periferií a přístrojů.
 • LAN/RJ45– Konektor pro připojení k modemu či počítačové síti.
 • Wi-fi– Bezdrátovému připojení k internetu.
 • PCMCIAaExpres slot – Rozhraní pro připojení datových karet a externích modulů (např. tuner, wi-fi, čtečka paměťových karet).
 • FireWire– Rozhraní pro připojení vysokorychlostních periférií (např. digitální videokamera, externí pevný disk), někdy označován jako IEEE 1394 nebo i.Link či DV Out/In.
 • Bluetooth– Bezdrátové připojení externích přístrojů (např. mobilní telefon, sluchátka, myš, klávesnice) k přenosnému počítači (to i více zařízení ve stejný okamžik).
 • VGA/D-sub– Analogové přípojka externího zobrazovače (např. televizor, projektor či monitor), přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk.
 • DVI – Digitální přípojka externího zobrazovače (např. televizor, projektor či monitor), přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk.
 • HDMI– Digitální propojení se zobrazovacími zařízeními, umí zprostředkovat přenos obrazu a zvuku s vysokým ale i standardním rozlišením.
 • S-Video– Slouží ke kvalitativně základnímu propojení obrazu z počítače do televizoru, přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk.
 • Čtečka paměťových karet - Slot, do kterého lze vložit nejběžnější druhy karet používaných např. v digitálních fotoaparátech a videokamerách – např. SD, xD a Memorystick. Před nákupem prověřte, jaké karty vaše stávající přístroje používají a jaké karty podporuje čtečka karet v notebooku či netbooku.

Programová výbava

Z výroby mají přenosné počítače předinstalovaný operační systém, tedy prostředí, v kterém se ovládá vše potřebné. Našemu trhu dominují operační systémy společnosti Microsoft a to Vista či Windows 7. Na výrobky s přeinstalovaným starším systémem Windows XP již téměř nenarazíte. Lze ovšem najít počítače bez dodávaného operačního systému. V takovém případě je zakoupení a instalace operačního systému na Vás, jinak počítač ani nespustíte. K programům dodávaným z výroby patří nejrůznější přehrávače videa, hudby a fotografií, internetový prohlížeč a další. Téměř všichni výrobci instalují do nových výrobků i programy v tzv. „trial/demo“ verzi, která po čase vyprší (obvykle 30 dní od prvního zpuštění) a v případě, že chcete program dále využívat, musíte si jej zakoupit. Mezi nejtypičtější zástupce programů „na zkoušku“ bývá kancelářský balíček Microsoft Office (nejčastěji obsahující Word, Excel, Power Point a někdy i Outlook) a antivirový program. Posledně zmíněný program je v dnešní době velmi důležitý a proto doporučujeme jeho instalaci ihned po nákupu a prvním spuštění! A to ať už se rozhodnete pro nějaký komerční, tedy placený program či tzv. „free“, tedy bezplatný.

Ergonomie

Pro dlouhodobou práci doma nebo kanceláři nejsou notebooky a zvláště netbooky úplně ideální z hlediska ergonomie. Za prvé, zvláště modely s menším displejem mohou vést k únavě očí, zvláště pokud pracujete ve vysokém rozlišení (písmena jsou na malém displeji poměrně titěrná). Pokud notebook nebo netbook máte na stole, displej je také výrazně pod úrovní očí, což vede k nepřirozenému ohybu páteře. Ten může být podpořen také již zmíněnou velikostí displeje, která nutí ještě více se naklonit k počítači. Pro tyto případy existují speciální podložky, které zdvihají zadní část počítače tak, aby byl jeho displej v úrovni očí. Pak je však vhodné připojit i externí klávesnici, neboť ta vestavěná bude nepřirozeně nakloněná. Pro dlouhodobější práci s přenosnými počítači je asi nejlepší pořídit si externí monitor a klávesnici s myší, čímž se tyto negativa dají eliminovat.

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit