dTest: Úrazu páteře předejdete s kvalitním chráničem zad

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 10.12.2010   

Na českých horách se každý rok zraní tisíce lyžařů. Stačí neopatrná jízda, či srážka dvou lyžařů. Mnohým i z těch vážnějších úrazů by ale bylo možné předejít s kvalitním chráničem zad. Časopis dTest jich otestoval čtrnáct a zjistil, že ne všechny jsou kvalitní.

Lyžařský styl se za poslední léta výrazně změnil. Jízda je stále rychlejší a ostřejší, na sjezdovkách přibyli snowboardisté a čím dál více lyžařů také holduje freeride či akrobacii na sněhu. Samozřejmou součástí výbavy lyžaře a snowboardisty by měla být helma a chránič zad. Časopis dTest otestoval čtrnáct chráničů a zjistil, že mezi jednotlivými modely jsou výrazné rozdíly.
Základním kritériem pro hodnocení chráničů byla jejich schopnost ochrany zad; prověřována byla i deklarace značení a použití. Dvanáct testujících pak vždy po celý den hodnotilo praktické použití určitého chrániče, tedy jeho nastavení a správnost umístění, a následně vyhodnotili komfort nošení.

Ochrana zad byla posuzována podle požadavků technické normy na chrániče zad pro motocyklisty. Našly se i takové výrobky, které obsahovaly části nepokryté ochranou, a proto byly v této části zkoušky hodnoceny nedostatečně. Manažer testování časopisu dTest Václav Beneš dodává: „Pro chrániče zad se vžil lidový název páteřáky, tedy chrániče páteře. Záměrně ale používáme pojem chrániče zad, neboť chceme poukázat na nutnost nechránit pouze páteř. To se také ukázalo být slabým místem u pěti testovaných výrobků.“

Nejlépe si v testu vedl model POC Spine VPD Vest, který spolu s chráničem Komperdell Cross získal hodnocení velmi dobře. Tyto modely poskytují vynikající ochranu páteře i lopatek a jsou pohodlné. V celkovém testu třetí, ovšem s nejlepšími výsledky v testu ochrany zad skončil Slytech 2nd Skin back protektor. Nejhůře hodnoceným výrobkem se stal nejlevnější Intersport/TECNOpro Back Protector Pro, který získal v testu ochrany zad pouze dostatečné hodnocení.

Redaktor časopisu dTest Václav Beneš výsledky testu doplňuje: „Základem testu je samozřejmě bezpečí nositelů chrániče. Neměl by být ale podceňován ani komfort a také to, aby chránič dobře padnul. Lépe je nosit jen o málo méně bezpečný chránič celý den, než ten nejbezpečnější v půli dne pro nepohodlí odložit.“

Test chráničů zad přináší časopis dTest 11/2010, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-166/test-chranicu-zad.

Časopis dTest dále přináší ve svém listopadovém vydání testy domácích kin, digitálních fotoaparátů, carvingových lyží a tělových mlék.

Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit