Zelenina: Fazole

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2010

Fazole jsou mimořádně bohaté na bílkoviny, obsahují řadu cenných nukleových kyselin, které jsou základními stavebními kameny buněk.

Dostatečné množství těchto látek je nezbytně nutné pro kvalitní regeneraci buněk lidského těla. Módní marketingovou terminologií by se dalo říct, že fazolové bílkoviny mají na náš organismus přímo omlazující účinek. Pokrmy z fazolí obsahují dostatek energie i minerálních látek pro kvalitní fungování lidského těla i během velmi náročných dní.

Fazole obsahují vysoké množství vlákniny, jejíž pravidelný přísun je nepostradatelný pro prevenci rakoviny tlustého střeva. Skrývají se v nich i látky, které jsou příbuzné ženským pohlavním hormonům a které také mají schopnost snižovat riziko rakovinného bujení. Některé studie prokázaly, že ženy, které pravidelně konzumují fazole, mají nižší výskyt rakoviny prsu.

V asijském léčitelství se fazole používají v rámci prevence střevních a oběhových potíží a pro zlepšení funkce oslabené sleziny a slinivky břišní. Zelené fazolové lusky pak pomáhají při jaterních onemocněních. Fazolové lusky se nikdy nesmí pojídat syrové, protože obsahují jedovatou bílkovinu kasin; odstraňuje ji tepelná úprava.

Velmi cennou bylinnou drogou jsou prázdné fazolové lusky, které zbudou při vyluštění zcela zralých fazolí. Odvar z lusků čistí krev a je vhodným diuretikem při močových kaméncích a revmatismu, urychluje látkovou výměnu a hlavně snižuje hladinu krevního cukru při cukrovce.

 

VYZKOUŠEJTE

Při léčbě cukrovky starobylý německý recept. Tři hrsti sušených fazolových slupek nechte přes noc macerovat v litru studené vody. Ráno směs přiveďte do varu a čtvrt hodiny vařte. Potom nechte ještě deset minut stát a přeceďte. Odvar se popíjí po malých šálcích během celého dne.


Přihlásit