Zelenina: Petržel

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2010

Za své léčivé účinky vděčí petržel, pěstovaná v mnoha různých odrůdách, zejména vysokému obsahu silic; poprvé byly izolovány už v 16. století. Tyto silice, ze kterých je nejznámější apiol, obsahují petrželové listy, kořen i semena. Dalším „bohatstvím“ petržele je hořčík a vitamín C.

Petržel má silné močopudné a dezinfekční vlastnosti a je víc než dobrým pomocníkem při zánětech močových cest a při problémech s močovými kaménky.

Je podpůrným prostředkem při léčbě širokého spektra gynekologických problémů, tonizuje napětí hladkého svalstva dělohy a dovede prý působit i na nepravidelný menstruační cyklus. Podobně jako mrkev zlepšuje zrak, zejména noční vidění; pro tento případ je nejvhodnější z kořenů čerstvě vylisovaná petrželová šťáva v dávce do 40 ml denně, nejlépe v kombinaci se šťávou mrkvovou. Petržel výrazně zlepšuje chuť k jídlu a trávení, protože podporuje vylučování žluči. Zlepšuje i stav pleti. Pokud vás trápí kruhy pod očima, mělo by pomoci na lačný žaludek dobře rozžvýkat několik snítek petrželové nati.

 

VYZKOUŠEJTE

Tonizující účinky má petržel i na srdeční sval a v lidových receptářích figuruje i v řadě receptů na snížení vysokého krevního tlaku. Zkuste si připravit petrželové želé s medem. Svařte půl kilogramu petržele ve dvou litrech vody. Po hodině směs přeceďte a z petržele vymačkejte všechnu šťávu. K získané tekutině přidejte stejný objem medu a pomalu na mírném plameni vařte, dokud nedosáhnete konzistence želé. Užívá se jedna polévková lžíce před snídaní, obědem a večeří.


Přihlásit