Přejídání: hřích nebo nemoc?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2010

Blíží se svátky vánoční, čas se sklonem k nezřízené konzumaci všelijakých pochutin v nemalém množství. Není třeba hned hrozit prstem. Koneckonců, Vánoce máme jen jednou do roka. Vážnější je ovšem přejídání pravidelné a rizika z něj vycházející. V takovém případě již nemusí jít jen o „drobný prohřešek“.

Když se stůl prohýbá pod všelijakými dobrotami, bývá mnohdy těžko odolat a zachovat si rozumnou míru. Ono ve skutečnosti stačí i oblíbené jídlo, pokud je ho „na přidání“ dost. Pak už stačí jen mít slabší vůli a poddat se touze po další porci. Zvlášť když všechno tak hezky vypadá a voní.

Výsledkem je zatížení žaludku nad-měrným objemem potravy a z něj vycházející obtíže. O něco horší to bude, pokud jídlo mělo dráždivý charakter, tedy například tučné, výrazněji kořeněné, pečené, smažené či pražené, pálivé, příliš kyselé…

 

Následky přejídání

Bývají úměrné množství zkonzumované potravy, její dráždivosti a individuálním stavu trávicích cest každého člověka. V nejlepším možném případě se vyskytne pouze pocit tíže v žaludku, následuje časté říhání, nadýmání a zvýšená plynatost. Tyto příznaky, ač některé jsou společensky nevhodné, řadíme k mírnějším.

S nadměrným množstvím nestrávených zbytků potravy se však náš organismus snaží zcela přirozeně bojovat. Dalšími možnými projevy přejedení jsou tak nevolnost, zvracení a rovněž akutní průjem.

Častým nepříjemným důsledkem bývá i projev pyrózy neboli „pálení žáhy“. Projevuje se jako palčivý, bolestivý pocit v oblasti za hrudní kostí, někdy zasahuje i do krku nebo nadbřišku a může jej doprovázet pocit kyselosti v ústech. Na vině je pronikání žaludečního obsahu (zpravidla kyselého charakteru) zpět do jícnu.

Akutní žlučníkový záchvat je asi nejhorší možnou reakcí organismu na přejedení či častější přejídání. Projevuje se často zejména ve večerních a nočních hodinách, zpravidla náhlou prudkou bolestí, lokalizovanou obvykle v pravém podžebří nebo ve střední části nadbřišku. Intenzivní bolest trvá zpravidla půl hodiny a více, přičemž v klasických případech postupuje přes pravý žeberní oblouk do zad či oblasti lopatky.

 

Co dělat?

Na trhu je v současné době k dispozici naštěstí poměrně kvalitní nabídka volně prodejných přípravků, které pomáhají výše uvedené obtíže zmírnit. Nejrůznější pastilky a rozpustné směsi pomáhají zklidnit podrážděné zažívání, zmírnit nevolnost či omezit projevy pyrózy. Určitě neuděláte chybu, pokud po poradě s lékárníkem vybavíte svou domácí lékárničku podobnými přípravky.

V případě žlučníkového záchvatu platí zásada již nic nejíst a nepít a v ideálním případě včas vyhledat lékařskou pomoc. Každá silná, intenzivní a déletrvající bolest v oblasti břicha, včetně žlučníkového záchvatu, by měla být důvodem k odbornému vyšetření.

 

Závislost na jídle?

V základu stojí fakt, že řada lidí nekonzumuje jídlo pouze z prosté potřeby příjmu energie a zahnání hladu. Samotná konzumace chutného jídla je rovněž požitkem a hraje nezanedbatelnou roli v psychickém stavu člověka.

A to platí svým způsobem i obráceně. Psychické problémy, emocionální výkyvy, stres, pocity osamělosti, životní neúspěchy, pocit, že člověk není milován, nuda apod., to vše vede k potřebě sáhnout po něčem, co nám přinese uspokojení, sníží vnitřní napětí, zažene nepříjemné myšlenky. A je až s podivem, jak často je touto věcí právě jídlo.

Dochází tak ke stavům, které lze bez nadsázky přirovnat k závislosti. Nelze se divit – pokud přinejmenším podvědomě víme, že naše psychické útrapy se prostřednictvím jídla umenšují (přičemž většinou nejde o potraviny spadající do kategorie „zdravá strava“), budeme téměř automaticky řešit tyto problémy vždy tím, že sáhneme po něčem na zub.

Je tedy patrné, že nadváha a obezita, která logicky tímto způsobem v značné části případů nastává, může mít svůj podklad, či jeho poměrnou část, rovněž v rovině psychické, psychosomatické.

 

Filip KOPECKÝ

 

 

Zázvor jako první pomoc

Pro podporu trávení, zklidnění podrážděných sliznic a tonizaci svalstva zažívacího ústrojí se doporučuje zázvor. Dopřát si můžete bonbony, tablety nebo si připravit zázvorový čaj či limonádu. Zázvor navíc podporuje tvorbu žluči v játrech, čímž napomáhá trávení tuků.


Přihlásit