Informační servis: Mokré holení

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2010

Od hladce oholené tváře po plnovous sahající do pasu – každý muž se ke svým vousům staví po svém a zpravidla také zušlechťuje vzhled své tváře sám. Výběru nástroje a způsobu, kterým se holení vousů provádí, je však vhodné věnovat trochu času a pozornosti.

Vzásadě existují dva základní přístupy k holení vousů: mokré holení a holení suché neboli elektrické. Rozdíl tkví samozřejmě v tom, že při mokrém holení se vousy nejprve zvlhčí a následně se aplikuje holicí pěna či mýdlo. Při suchém holení tato potřeba odpadá. Každý ze způsobů rovněž vyžaduje jiný druh holicího strojku.

K suchému holení se využívají elektrické holicí strojky, obvykle planžetové či rotační, slibující rychlejší a bezpečnější oholení. My se však tentokrát zaměřujeme na holení mokré, takže si další rozbor v tomto směru dovolíme pominout. Za zmínku však stojí fakt, že některé elektrické strojky je dnes možné využít i při mokrém holení, takže tradiční rozdělení se pozvolna stírá.

 

Břitva, žiletky, vícebřité hlavice

Ty tam jsou časy, kdy břitva – nejstarší nástroj pro mokré holení, kralovala holení vousů. Dodnes si však drží své příznivce, ačkoliv jich není mnoho. K nevýhodám holení břitvou totiž patří zejména pracnost, potřeba větší zkušenosti a vyšší riziko pořezání. K výhodám pak zejména vysoká přesnost a čistá linie při zaholování.

Žiletkový holicí strojek není již také žádný mladík. Světlo světa spatřil poprvé před více než sto lety. Jednoduché žiletkové strojky jsou dodnes velmi populární a řada mužů na ně nedá dopustit. Jejich výhodou je mimo jiné vynikající možnost volby hladkosti oholení.

Vícebřité strojky jsou nejmladšími členy rodiny, prosazovat se zvolna začaly počátkem sedmdesátých let dvacátého století. Využívají uložení dvou a více břitů na holicí hlavě strojku, která je zpravidla vyměnitelná jako celek. Princip holení je založen na tzv. systému lift&cut, kdy první břit pouze povytahuje vous z pokožky a teprve následující břit (případně břity) vous odřízne. Výhodou je velmi hladké oholení a poměrně vysoká bezpečnost používání.

 

Zdravotní hledisko

Tak či tak, každý z mužů preferuje ten holicí strojek, který mu nejlépe vyhovuje. Zapomínat by přitom neměl ovšem ani na stav svojí pokožky a její zdraví. Někdy je sice třeba trochu experimentovat, což je ovšem lepší než mít po každém oholení svědící a zarudlou pokožku.

Volba holicí pěny či mýdla vyžaduje pozornost zejména u citlivé pleti, někdy je třeba vystřídat několik prostředků v případě, kdy dojde k podráždění pokožky některou složkou prostředku. Nedoporučují se ani přípravky s mentolem. Ačkoliv má mentol chladivé účinky, vysušuje pokožku a při holení by tak docházelo k vyššímu podráždění.

Voda po holení by měla pokožku po holení zejména zklidnit. Ačkoliv řada mužů vyznává ještě vody po holení s obsahem alkoholu, zklidňující účinek jim budeme připisovat těžko. Obdobně pozor na podráždění některou ze složek přípravku a možné alergické reakce.

Budiž šťastný muž, který se nikdy při holení neříznul. I při velké opatrnosti se zkrátka někdy nezadaří (ani elektrický strojek nezaručuje stoprocentní bezpečnost) a je potřeba krvácející ranku ošetřit. Tradičním stavěčem krvácení při poranění při holení je kamenec. Některé vody či hydrofilní oleje po holení počítají s touto eventualitou a obsahují protizánětlivé složky a složky urychlující hojení. Zvýšenou opatrnost je třeba klást při holení vousů na krku, zejména v oblasti ohryzku.

 

Zarůstání vousů

Poměrně značné množství mužů mívá problémy se zarůstáním vousů do pokožky. Pro ně je vhodnější strojek žiletkový, pro který platí jednoduché pravidlo. Pokud se vousy holí po směru růstu, nedosáhne se sice tak hladkého oholení, ale konce oholených vousů zůstanou mírně čnít nad povrch pokožky a problém se zarůstáním by se tedy neměl dostavit. Následným přeholením proti směru růstu vousů lze dosáhnout velmi hladkého holení.


Přihlásit