dTest: fotoaparáty pro každou příležitost

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 2.12.2010   

Současný výběr digitálních fotoaparátů je takřka neomezený. Na své si přijdete, pokud chcete jen cvakat a nechat fotoaparát pracovat za vás, stejně jako tehdy, když si chcete vyhrát s každým snímkem a nastavit veškeré možné parametry. Časopis dTest se zaměřil hned na tři kategorie digitálních fotoaparátů a testu podrobil 25 výrobků a poradí, který z nich je nejlepší.

Digitální fotoaparáty lze rozdělit do několika skupin, které se liší nejen cenou a rozměry, ale především množstvím funkcí a náročností, kterou kladou na jejich uživatele. Časopis dTest shromáždil pro testování celkem 25 fotoaparátů, které rozčlenil do skupin jednoduchýi funkcemi byla kvalita snímků v různém prostředí a snadnost obsluhy. Hodnotila se například i schopnost natáčet video, funkce blesku či úroveň vybavení přístroje.

Z jednoduchých kompaktů se ukázal být nejlepším Casio Exilim EX-H5, který měl v této skupině nejkvalitnější snímky. Redaktor časopisu dTest Václav Beneš upřesňuje: „Tyto fotoaparáty jsou určeny spíše pro nenáročné uživatele, neboť jim umožňují zcela automatické nastavení. I s takovým přístrojem je ovšem vhodné znát alespoň základy fotografování.“

Vyšší úroveň kvality představují pokročilé kompakty, které kombinují automatické i manuální nastavení, jsou zpravidla větší a těžší, a bývají vybaveny elektronickým hledáčkem. Zde se nejlépe umístil Panasonic Lumix DMC-FZ100, který vyniká nejen dobrým displejem a hledáčkem, ale především velmi dobrou výbavou. Nejvyšší kategorii charakterizují zpravidla výměnné objektivy a možnost kompletního ručního nastavení všech parametrů. V této skupině vyniká přístroj Panasonic Lumix DMC-G10K Kit s nejlepším hodnocením kvality snímků v celém testu.

Základním vodítkem při pořizování fotoaparátu je pro mnohé uživatele jeho rozlišení, tedy počet megapixelů. Václav Beneš ale poopravuje mínění o důležitosti tohoto parametru: „Počet megapixelů jistě není na fotoaparátu tím nejdůležitějším, a potvrdil to i náš test. Rozlišení většiny fotoaparátů je dostačující, a na kvalitě se významně podílí čočka a kvalita i velikost senzoru.“

Test digitálních fotoaparátů přináší časopis dTest 11/2010, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/clanek-1515/test-digitalnich-fotoaparatu-2010-ii.

Časopis dTest dále přináší ve svém listopadovém vydání testy domácích kin, carvingových lyží, chráničů zad a tělových mlék.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

 

Přihlásit