dTest: v testu lyží vítězí Völkl

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 29.11.2010   

Při výběru lyží v obchodě máme jen málo vodítek jak zjistit, které jsou horší a které lepší. Zpravidla zvítězí kombinace designu a známé značky. Možnost nechat si vybrané lyže otestovat týmem zkušených lyžařů a lyžařek má ovšem málokdo. Časopis dTest takovou příležitost ve svém testu zprostředkoval a výsledky přináší v listopadovém vydání.

V testu bylo prozkoumáno 15 carvingových lyží z kategorie all-mountain, tedy všestranných lyží. Ty jsou oproti sportovním modelům ve středu poněkud širší a také o něco delší. Lyže hodnotili zvlášť muži a zvlášť ženy, neboť vzhledem k jinak položenému těžišti lyžují obě skupiny trochu odlišně. Kromě jízdních vlastností, které zahrnovaly dynamiku, sjezd i stabilitu, byly hodnoceny i vlastnosti technické jako odolnost a tloušťka hran či kvalita skluznic.


Vítězem testu se staly lyže Völkl Unlimited AC 20, které byly spolu s modelem Salomon Daytona 24 hodnoceny nejlépe. Hodnocení lyžařek se od hodnocení lyžařů často lišilo. Výraznější rozpor nastal u posledních lyží v testu Dynastar Legend Sultan 80, kterým muži udělili za jízdní vlastnosti známku „uspokojivě“, zatímco ženy pouze „dostatečně“. Obě skupiny si stěžovaly především na neklidnou jízdu a nutnost přílišného hranění.


Testované lyže musely také projít technickými zkouškami, při kterých byla ověřována jejich odolnost vůči pádu, tloušťka hran a jejich odolnost. Pozitivním zjištěním bylo, že všechny testované lyže, měly velmi kvalitní skluznice i odolné hrany. Také odolnost vůči pádu se ukázala zpravidla velmi dobrá. O něco křehčí se ukázaly jen lyže Dynastar Legend Sultan 80, Blizzard Magnum 7,6 IQ a Fischer Motive 76 Powerrail. Z hlediska tloušťky hrany se objevily výhrady u modelů Head i.Peak 74 a Nordica Fire Arrow 74 XBI CT, kde je potřeba opatrnosti při broušení.


Redaktor časopisu dTest Václav Beneš výsledky testu doplňuje: „při testování jsme neobjevili nevyhovující výrobek. Lze říci, že mezi jednotlivými lyžemi nejsou výrazné rozdíly. Poměrem cena a výkon mohou zaujmout lyže Atomic Vario D2 VF 73, které jsou při své dobré kvalitě jedním z levnějších testovaných modelů.


Test carvingových lyží přináší časopis dTest 11/2010, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/clanek-1517/test-carvingovych-lyzi-2010.


Časopis dTest dále přináší ve svém listopadovém vydání testy domácích kin, digitálních fotoaparátů, chráničů zad a tělových mlék.


Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST


Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis. hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit