dTest: Domácí kino – vneste zvuk do prostoru

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 24.11.2010   

Rostoucí úhlopříčky a kvalitní obraz televizorů nám čím dál více přibližují sledování televize návštěvě kina. Dalším krokem, jak zkvalitnit váš domácí zážitek, je pořídit si domácí kino, které prostorově ozvučí místnost. Jak významně může kvalitu zvuku ovlivnit počet reproduktorů a zda lze domácím kinem nahradit hi-fi soupravu, odhalil nový test časopisu dTest.

V mezinárodním testu bylo tentokrát prověřováno osmnáct sestav domácího kina, z toho dvanáct systémů 5.1 (zahrnující šest reproduktorů) a šest systémů 2.1 (zahrnující tři reproduktory). Testovány byly systémy s DVD i Blu-ray přehrávačem. Klíčové zkoušky se předvídatelně zaměřily na zvuk, dále byla zkoumána například snadnost obsluhy, víceúčelnost, čtení poškozených médií a spotřeba přístroje.


Ze srovnání systémů typu 5.1 a 2.1 vychází vítězně první skupina, ve které převažovalo hodnocení zvuku známkou dobře. Systémy 3.1 nezískaly lepší známku než uspokojivě. Podprůměrnou kvalitu zvuku mají modely LG HB45E a Sony BDV-F500. Menší systémy nedokážou docílit skutečného prostorového zvuku a hodí se spíše do nevelkých místnosti či pro méně náročné posluchače.


Vítězem testu se stalo domácí kino Sony BDV-E370, které se osvědčilo dobrou kvalitou zvuku v prostorovém i stereo režimu. V celkovém hodnocení nepatrně horší, nicméně co do reprodukce zvuku vítězný Samsung HT-C5900 se rovněž ukázal jako přístroj hodný doporučení.


Součástí testovaných sestav je také rozhlasový přijímač a přehrávat lze pochopitelně i hudební CD. Nabízí se tedy využití domácích kin coby domácího zvukového systému. Testy ovšem prokázaly, že prostorové soustavy mají tendenci k výraznějším basům a jejich zvuk nedokáže dostatečně věrně reprodukovat například vážnou hudbu. Je to dáno především velikostí a konstrukcí jejich reproduktorů, které jsou předurčeny k reprodukci prostorového zvuku.


Test domácích kin přináší časopis dTest 11/2010, podrobné informace jsou přístupné také na www.dtest.cz/clanek-1519/test-domacich-kin-2010.

Časopis dTest přináší ve svém listopadovém vydání testy carvingových lyží, digitálních fotoaparátů, chráničů zad a tělových mlék.

Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis. hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.


Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit