Zelenina: Fenykl

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2010

Fenykl je typickou zimní zeleninou pro středomořské oblasti. Pěstovali ho staří Řekové a Římané a vážili si ho nejen jako chutné zeleniny, ale i jako skvělého přírodního léčiva. Odtud ho mnichové benediktinského řádu ve středověku rozšířili po celé Evropě.

Fenykl

Typickou zimní zeleninou je pro středomořské oblasti fenykl. Pěstovali ho staří Řekové a Římané a vážili si ho nejen jako chutné zeleniny, ale i jako skvělého přírodního léčiva. Odtud ho mnichové benediktinského řádu ve středověku rozšířili po celé Evropě.

Kombinace fenyklových silic a velmi vysokého množství vlákniny působí blahodárně na zažívací ústrojí. Čaj z fenyklových semen zlepšuje vylučování trávicích fermentů, povzbuzuje střevní peristaltiku, tlumí nadýmání a odstraňuje zácpu. Stejné vlastnosti má i fenyklová bulva, kterou je možné zasyrova jemně nakrájenou použít do salátů, anebo z ní uvařit řadu pokrmů. Na vlákninu se ve střevech vážou nejen toxické látky, ale i tukové částečky a cholesterol, takže konzumace fenyklu přispívá k detoxikaci organismu, napomáhá hubnutí a stabilizuje hladinu cholesterolu v krvi. Éterické látky napomáhají odhleňování při rýmě a kašli, zároveň mají i poměrně silné dezinfekční vlastnosti. Při chorobách z nachlazení, chřipkách nebo angínách je lepší použít fenyklový čaj, který těchto látek obsahuje více, ale zařazení fenyklu do jídelníčku nemocného podpoří proces uzdravování.

Fenykl obsahuje významné množství draslíku, který je důležitý pro vodní hospodaření těla, což je zajímavé při vědomí toho, že působí mírně močopudně. Během zimních a jarních měsíců se fenykl může stát i cenným přírodním zdrojem vitamínu C, jehož obsah je v něm nadprůměrně vysoký. Konzumace fenyklu by dále měla navodit lepší duševní pohodu, odplavit stres, posílit nervy a imunitní systém.

 

VYZKOUŠEJTE

Při boji s obezitou může být fenykl silným spoluhráčem; 100 gramů obsahuje pouhých 12 kcal, navíc na sebe fenykl váže tuky, které se potom neusazují v těle, ale jsou vyloučeny ven. Fenyklová semínka žvýkali v antickém Řecku a Římě proti obezitě, nám stejnou službu prokáže fenyklový čaj.


Přihlásit