Kůže: Každý přípravek je zázračný...

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2010

…má-li dobrou reklamu. Stačí chvíli sledovat reklamní spoty na přípravky pečující o pokožku, abyste se o tom přesvědčili. Všechny slibují vynikající výsledek. Jenže ten se nemusí vždy dostavit. A potřebuje naše pokožka vůbec nějakou výjimečnou péči?

Kůže pohledem odborným

Udržovat kůži v perfektní kondici je úkolem mnohdy sisyfovským. Vždyť právě ona představuje, mimo jiné, první obranný štít našeho těla a je pod neustálým útokem nepříznivých a škodlivých vlivů z vnějšího prostředí. Z odborného pohledu můžeme lidskou kůži rozdělit na tři základní součásti – vrstvy.

Pokožka je svrchní vrstvou kůže, tedy právě tou, na které často s nelibostí pozorujeme, že něco není podle našich představ (příliš suchá, příliš mastná, prasklinky, vrásky, projevy celulitidy). Poskytuje prvotní ochranu kůže, potažmo lidského těla. Zrohovatělá, odumřelá vrstva se postupně odlupuje a následně odpadává. Je však neustále nahrazována novými buňkami a tento koloběh trvá prakticky po celý život. S postupujícím věkem se však tento cyklus prodlužuje (až o dvě třetiny) a klesá jeho kvalita, což je jeden z důvodů, proč stárnoucí pleť již nevypadá tak svěže a mladě.

Škára se nachází pod pokožkou a představuje 90 % z celkové tloušťky kůže. Sestává ze dvou vrstev. V té hlubší se nachází vazivová tkáň, skrze kterou prochází silná kolagenová a elastinová vlákna zajišťující pevnost a pružnost kůže. Dále zde jsou cévy (lymfatické probíhají celou škárou), nervové svazky, potní a mazové žlázy (též vlasové folikuly). Potní a mazové žlázy vytváří svou činností jakýsi ochranný obal, který však často nevědomky narušujeme používáním vysušujících mýdel a jiných přípravků, které jsou příliš agresivní a narušují rovnovážný stav kožního pH faktoru.

Podkoží představuje nejhlubší vrstvu kůže. Nacházíme zde hustou síť kolagenního vaziva, v níž jsou usazeny též tukové buňky.

 

Neničte si kůži

Kvalita a zdraví kůže je, kromě jejího přirozeného stárnutí, ovlivňována zejména vnějšími vlivy. Některým z nich se však prakticky nelze vyhnout. Řadí se sem například účinky slunečního záření, znečištění ovzduší, práce v nevhodném prostředí (prach, vítr, klimatizace rovněž kůži příliš nesvědčí).

Kůži rozhodně nesvědčí kouření cigaret, nezdravý jídelníček, konzumace alkoholu, nedostatečný příjem tekutin a v nemalé míře také kosmetické a hygie-nické potřeby s nevhodným složením a jejich případné nadužívání. A to již ovlivnit můžeme.

 

Problém? Individualita

Každý člověk je individualita a totéž platí i o jeho kůži. Je zřejmé, že používání agresivních mycích prostředků s nevhodným pH pro očistu těla nejspíš přinese negativní dopad na kůži. Citlivost každého člověka vůči vnějším i vnitřním vlivům je ale jiná. Těžko lze pak doporučovat použití té či oné značky tělového prostředku, protože reakce pokožky může být opět vysoce individuální a kromě nezávislých testů se lze většinou řídit jen vlastním pocitem z používání.

Než zoufale zkoušet jeden přípravek za druhým, přičemž si pokožku můžete spíše zničit než jí dodat potřebné látky, je lepší poradit se s dermatologem a nenechat se pobláznit „zázračnými účinky“ prezentovanými v médiích, samozřejmě za jediným účelem – prodat.

Nám nezbývá než zůstat v rovině víceméně obecné a vytknout základní pravidlo péče o pokožku: Chcete-li něco udělat pro svou pleť, měli byste vědět, v čem tkví její problém.

 

Filip KOPECKÝ

 

Typ pleti a obecné zásady péče

Normální pleť:
vypnutá, působí čistě, svěže, s přirozenou barvou, nejsou patrné rozšířené póry.

Základní péče:
pleťový krém či mléko pro normální pleť.

 

Suchá pleť:
nedostatečně hydratovaná, nemastná, subjektivně pocit napnuté pokožky, bledší barva, výskyt červených skvrnek, jemné póry.

Základní péče:
vyžaduje zvýšenou hydrataci, na noc spíše mastnější, výživný krém. V zimním období zvýšená ochrana obličeje pomocí mastnějších krémů bez obsahu vody.

 

Mastná pleť:
velmi rychle se mastí, rozšířené póry se zanášejí, sklon k tvorbě akné.

Základní péče:
prostředky účinně čistící pleť od nečistot a zbavující nadměrného množství mastného filmu. Následně je třeba použít vhodný hydratační prostředek.

 

Citlivá pleť:
často zarudlá se skvrnami, někdy se šupí, velmi výrazně reaguje na řadu kosmetických prostředků i jiné vnější vlivy, bývá svědivá. Může současně vykazovat známky suché i mastné pleti.

Základní péče:
vystříhat se možných dráždivých látek (parfémované přípravky, konzervační látky), orientovat se na přípravky určené výlučně pro citlivou a velmi citlivou pleť, zklidňující balzámy.


Přihlásit