dTest: 3D televizory – technologie, kterou příliš nevyužijete

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 20.10.2010   

Film Avatar se postaral o celosvětové pozdvižení a vzbudil velký zájem o 3D technologii i u těch, kteří o ní doposud neslyšeli. Na 3D televizory ale dopadl tento zájem v mnohonásobně menší míře. Důvodem je mizivá nabídka vysílání trojrozměrných pořadů a 3D filmů. Existují jiné důvody, proč si 3D televizor pořídit? Časopis dTest otestoval několik prvních televizorů s možností 3D efektu.

Objektem testování se staly čtyři televizory s 3D efektem. Zkoumala se zejména kvalita obrazu, vliv pozorovacího úhlu na změnu vnímané svítivosti a barevnosti, odrazivost povrchu obrazovky a plynulost pohybu. Další zkoušky se týkaly zvuku, obsluhy a spotřeby energie, hodnotilo se i vybavení televizí. Zajímavé bylo také zhodnocení víceúčelnosti, tedy možnost příjmu a zobrazování záznamů z různých zdrojů.  


Redaktor časopisu dTest Jan Hrouda k průběhu zkoušek dodává: „Všichni, kdo se na testování podíleli, byli příjemně překvapeni kvalitou 3D reprodukce. Někteří testující si ale stěžovali na tlak na čele či na zvýšenou námahu očí vedoucí až k bolestem hlavy.“ Další testem zjištěná negativa se váží například k odrazivosti vnitřní strany brýlí i k mnohdy viditelnému zdvojení obrazu kolem ostrých kontrastních objektů, který však lze řešit snížením podsvícení obrazovky.


Výsledky testu hovoří jasně pro nejlevnější z testovaných produktů, kterým je televizor Samsung LE40C750; vynikal nad ostatními ve všech hlavních oblastech. Celkově byl vyhodnocen i jako jeden z nejlepších televizorů na trhu, i pokud se odmyslí 3D efekt. Naopak pouze uspokojivé hodnocení lze dát nejdražšímu televizoru v testu, kterým byl PanasonicTX-P50VT20E. Jeho obraz je uspokojivý, zvuk pouze dostatečný a model naprosto propadl ve spotřebě energie.


Otázkou zůstává, zda má význam pořizovat si 3D televizor i za stávající, tedy prakticky nulové televizní nabídky v této oblasti. Jan Hrouda dodává: „Z hlediska rychlejšího nástupu 3D technologie je jistě zajímavější oblast blu-ray disků. Je ovšem nezbytné vlastnit přehrávač kompatibilní s 3D technologií a přijmout fakt, že i v této oblasti je nabídka dosud malá. Slibně se také jeví využití této technologie při hraní počítačových her. Jinak zůstávají 3D televizory lahůdkou vhodnou pro fanoušky nových technologií“.


Test 3D televizorů přináší časopis dTest 10/2010, podrobné informace jsou přístupné také na www.dtest.cz.


Časopis dTest přináší ve svém říjnovém vydání testy kuchyňských robotů, krémů na ruce, zimních pneumatik a smartphonů.


Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST


Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis. hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.


Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit