Jsou dobrá, jsou sladká, ale příliš veliká

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 10/2010

Nejkrásnější česká jablka jsou příliš tlustá v pase, a tak končí v moštárnách. Na pultech supermarketů je každé druhé jablko z dovozu.

V Pěnčíně u Turnova mají na návsi zvláštní sochu – rozkrojené kamenné jablko. Ač vytesané z pískovce, představuje poctu Rubínu, což je nejznámější česká odrůda jablek. Místní se tím hrdě hlásí ke skutečnosti, že odrůda Rubín přišla na svět právě ve zdejších ovocných sadech. Červenožluté jablko sladce navinulé chuti vyšlechtil pěnčínský rodák Otto Louda. Sám ovocnář již nežije, ale jeho Rubín dal vzniknout řadě dalších českých odrůd, jejichž plody se teď na ovocnářských farmách v Pěnčíně a okolí sklízejí.
Kdo by si nechtěl koupit čerstvě utržená jablka přímo od sadařů, když máme záruku, že se s nimi jen minimálně manipulovalo a jsou v lepší kondici než ta v regálech prodejen? Pro většinu lidí je to ale trochu z ruky. I když jsou jablka z letošní skliz-ně krásná, není jisté, zda je nakonec na pultech obchodů najdeme. Ideální počasí způsobilo, že jablka narostla impozantních rozměrů. Velikost plodů může být v očích obchodních řetězců na závadu, považují je za přerostlé.Přihlásit