Jsou dobrá, jsou sladká, ale příliš veliká

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 10/2010

Nejkrásnější česká jablka jsou příliš tlustá v pase, a tak končí v moštárnách. Na pultech supermarketů je každé druhé jablko z dovozu.

V Pěnčíně u Turnova mají na návsi zvláštní sochu – rozkrojené kamenné jablko. Ač vytesané z pískovce, představuje poctu Rubínu, což je nejznámější česká odrůda jablek. Místní se tím hrdě hlásí ke skutečnosti, že odrůda Rubín přišla na svět právě ve zdejších ovocných sadech. Červenožluté jablko sladce navinulé chuti vyšlechtil pěnčínský rodák Otto Louda. Sám ovocnář již nežije, ale jeho Rubín dal vzniknout řadě dalších českých odrůd, jejichž plody se teď na ovocnářských farmách v Pěnčíně a okolí sklízejí.
Kdo by si nechtěl koupit čerstvě utržená jablka přímo od sadařů, když máme záruku, že se s nimi jen minimálně manipulovalo a jsou v lepší kondici než ta v regálech prodejen? Pro většinu lidí je to ale trochu z ruky. I když jsou jablka z letošní skliz-ně krásná, není jisté, zda je nakonec na pultech obchodů najdeme. Ideální počasí způsobilo, že jablka narostla impozantních rozměrů. Velikost plodů může být v očích obchodních řetězců na závadu, považují je za přerostlé.
Pěstitelé tvrdí, že loni měli obchodníci zájem pouze o jablka s průměrem do 8,5 centimetrů. Větší plody sice také vykupovali, ale platili za ně jako za nestandard, tedy jakoby to byla podřadná jakost. A tak urostlí bohatýři skončili v moštárnách. Pro ilustraci – když se pěnčínská jablka z letošní sklizně rozkrojí a přeměří, jejich průměr se pohybuje okolo 9,5 centimetrů. Pravdou je, že v daném případě to byla jablka odrůdy Top Bohemia, speciálně vyšlechtěná, aby poskytovala velké plody.
Na celostátní výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích budila Top Bohemia obdiv návštěvníků. V Litoměřicích nakonec soutěžní porotu okouzlila jiná odrůda původem z Pěnčína, Bohemia Gold – právě svou mimořádnou velikostí.
Martin Ludvík z Ovocnářské unie ČR nářky pěstitelů potvrzuje. „Loni od nás řetězce skutečně nechtěly vykupovat jablka s průměrem nad osm a půl centimetru,“ řekl. Oficiální norma, jak vysvětlil, nařizuje pouze to, že průměr jablka nesmí být menší než šest a půl centimetru. Žádný horní limit pro velikost stanoven není.
Pootevřenými dveřmi skladovací haly s otrhanými jablky proudí vůně čerstvě otrhaných plodů. V teplotě kolem jednoho stupně nad nulou vydrží jablka svěží až do jara. V zahraničí se používá k uchování ovoce dusík. Jablka se sice nekazí, což omezí jejich ztráty, ale současně se utlumí biologické pochody v plodech, takže má ovoce méně výraznou chuť.
Ministerstvo zemědělství v Situační a výhledové zprávě Ovoce uvedlo, že polovina jablek v obchodních sítích je z dovozu, většinou z Polska a z Itálie. „S tím se nedá nic dělat, je to jednotný unijní trh. Polovina sadů v Česku je přestárlých a každý rok se snižuje podíl obnovy starých jabloní novými,“ podotýká Ludvík.
Pokles počtu domácích pěstitelů není jediným dopadem dovozů. Každý kamion s ovocem po sobě zanechá stopu v životním prostředí, kazí vzduch a zvyšuje hlukovou zátěž.
Každý Čech v průměru sní 25 kilogramů jablek za rok. V tom je započítána i produkce z vlastních zahrádek, takže česká jablka se na spotřebě podílejí sedmdesáti procenty.

 Jak zacházet s jablky

  • Skladujte jablka v chladničce. V pokojové teplotě stárnou desetkrát rychleji.
  • Ukládejte jablka daleko od potravin se silným zápachem či vůní.
  • Skladujte je mimo dosah okurek, brokolice, zelí, květáku, hlávkového salátu nebo špenátu. Jablka vydávají plyny, které tuto zelenu poškodí.
  • Plyny z jablek na druhé straně urychlí dozrávání broskví, švestek, hrušek, banánů a kiwi.
  •  


Přihlásit