Klimatická kuchařka po jihočesku

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 10/2010

Tuky a cukry ve stravě si hlídá kde kdo. Ale jak nakupovat a vařit potraviny, aby to nezvyšovalo emise skleníkových plynů? Jihočeská univerzita sestavuje klimatickou kuchařku, s jejímiž recepty kromě vlastního zdraví prospějeme celé planetě.

Rajčata ze Španělska, vajíčka z Litvy a brambory z Polska. Dokázali byste spočítat, jak velkou porci výfukových zplodin po sobě nechají kamiony, než se tyto nikterak exotické potraviny z dovozu dostanou na stůl českých strávníků? Pokouší se o to zemědělská fakulta Jihočeské univerzity České Budějovice. V osmi školních jídelnách několika českých okresních měst začala zjišťovat, jak velkou uhlíkovou stopu vytvoří různě připravená jídla z různých surovin.
Projekt má název Udržitelná kuchyně. Jihočeši na něm spolupracují s vídeňským Institutem ochrany přírodních zdrojů, který se zaměřil na vývařovny rakouských nemocnic a domovů důchodců.


Udržitelná kuchyně

Jan Moudrý ze zemědělské fakulty Jihočeské univerzity chce naučit kuchařky školních jídelen vařit tak, aby snížily uhlíkovou stopu připravovaných obědů a braly větší ohled na klima planety. Uvaření stravy a větrání kuchyně spotřebuje jen malou část z celkové energie, nutné k produkci potravin. Mnohem víc energie je zapotřebí k jejich vypěstování, zpracování, zabalení a dopravě. A to právě teď výzkumníci počítají.
Lze si představit, že kuchařky nad projektem právě nejásají. Moudrý totiž zjišťuje, jaký podíl na přípravě školních obědů mají čerstvé suroviny, a zda si v kuchyních neusnadňují práci nad-měrným používáním mražených polotovarů nebo hotových jídel.
„Čerstvě upečené koláče jako moučník po obědě mají menší uhlíkovou stopu než kupované oplatky tovární výroby. Ušetří to energii na výrobu obalů, skladování i dopravu. Na domácí koláče nemusíte vozit surovinu z daleka, jen je s nimi více práce,“ uvádí pro ilustraci Jan Moudrý.Přihlásit