Blíží se období chřipky

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 10/2010

Mnozí lidé pokládají chřipku za banální onemocnění, které často zaměňují s pouhým nachlazením a nepřikládají mu vážnější význam. Pravidelně se opakující epidemie chřipky se staly pro většinu z nás běžnou součástí určitého období roku, zejména zimních a jarních měsíců. Teprve v poslední době se i mezi veřejností zvýšil zájem o tuto nemoc.

Chřipkové epidemie se, z dosud přesně neurčeného důvodu, objevují zejména v zimních měsících a na počátku jara, po jejich ukončení nastává opět období relativního klidu se spíše sporadickým výskytem. Chřipka je virové onemocnění, jehož původcem jsou viry rodu Orthomyxoviridae. Jedná se o vysoce nakažlivou nemoc, která každý rok způsobí po celém světě několik tisíc úmrtí.
U infikovaného člověka se první příznaky chřipky, která je definovaná jako prudký zánět horních cest dýchacích, projeví v závislosti na inkubační době během jednoho až dvou dnů, zřídkakdy o něco později. Je tedy
vidět, že tato nemoc má velmi rychlý nástup. V době, kdy je pacient ještě bezpříznakový, je již ovšem zdrojem nákazy pro ostatní lidi a počet infikovaných osob může stoupat závratnou rychlostí.


Průběh a léčba chřipky

Infekce počíná na sliznici horních cest dýchacích. Virus následně proniká do buněk řasinkového epitelu, ve kterých se velmi rychle zmnožuje. Během krátkého časového úseku je infikován značný počet buněk dýchacích cest, které po odchodu viru zpravidla hynou.
Propuknutí nemoci se projevuje vysokými horečkami, často až okolo čtyřiceti stupňů. Přidružuje se bolest hlavy, svalů a kloubů, ale také třeba rýma. Typickým příznakem je suchý, dráždivý kašel, někdy provázený bolestmi v oblasti hrudní kosti. Objevuje se celková únava organismu. Zvláště u dětí je obvyklá také nevolnost a zvracení.Přihlásit