Léčebný chmel

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 10/2010

Budeme si chodit pro zdraví do restaurace místo do lékárny? Ten den možná není tak daleko, jak bychom si mohli myslet.
V lidové medicíně se chmel používal od pradávna, ale teprve před deseti lety američtí vědci zjistili, že léčivou moc v něm má látka zvaná xanthohumol. Je to rostlinný hormon, který pomáhá stejně tak dobře mužům jako ženám při léčbě jejich typických problémů. Zabraňuje odvápňování kostí při osteoporóze žen v přechodu a zastavuje zhoubné bujení při rakovině prostaty.
Českým vědcům z Chmelařského institutu v Žatci se nyní podařilo vyšlechtit novou odrůdu chmele, která obsahuje třikrát víc léčivého xanthohumolu než jiné odrůdy doma i ve světě. Pro vysoký obsah léčivých látek dostala nová odrůda název Vital. Nově zaregistrovaná odrůda se letos na podzim poprvé začne sklízet na českých chmelnicích.

Zdravotní pivo?

Než se farmaceutům podaří z Vitalu vyrobit pilulky, pro které si budeme chodit do lékáren, bude to ještě nějakou dobu trvat. Ještě dřív si proto budou moci ověřit blahodárné účinky xanthohumolu návštěvníci restaurací. Nová odrůda chmele se stejně dobře hodí i k výrobě piva, kterému dodává potřebnou hořkost. Zvýšený obsah léčivé látky přechází s chmelem i do piva.
Nemírným pitím se však léčebný účinek ztrácí. Přiměřeným množstvím pro zdravého muže jsou dva půllitry piva denně, pro ženu jen dvě třetinky, protože ženský organismus odbourává alkohol pomaleji.
Šlechtění chmele na zvýšený obsah xan-thohumolu je důležité už proto, že v pivovarském procesu se část této cenné látky ztrácí. Nejvíc xanthohumolu je v tmavém dvanáctistupňovém ležáku. V  slabších výčepních pivech a nealkoholickém pivu, která jsou méně chmelená než dvanáctky, jeho obsah klesá. I přes vysoké ztráty během výroby pivo stále zůstává nejdůležitějším zdrojem xanthohumolu v lidské výživě.


Diskuze

Přihlásit