Televizory: Výběr z nejnovějšího testu televizorů

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2010

Desítky dalších nových modelů televizorů jsme podrobili testu. Na ukázku vám přinášíme stručné zhodnocení malého výběru z různých kategorií a cenových rovin. Jak je patrné, není cena vždy úměrná celkové kvalitě a ani různé výrobci propagované nové technologie zobrazení (LED, Quattron) nutně nevedou k lepšímu obrazu. Plazmovým televizorům pomalu dochází dech, mají obvykle horší obraz než LCD modely, oproti nimž také spotřebují více elektrické energie.

Kvalita nezávislá na ceně

Sony KDL-52EX700

LED, Full HD, 132 cm

cena: 49 540 Kč

Zhodnocen kvality: DOBŘE (2,3)

Velká všestranná televize s dobrým obrazem, zvukem i obsluhou. Nízká spotřeba při sledování, ale vysoká při zapnutém režimu rychlého zapnutí. Jinak téměř žádná negativa, až na vyšší cenu. Hodná doporučení.

 

Samsung UE32C4000

LED, HD ready, 82 cm

cena: 13 720 Kč

Zhodnocení kvality: DOBŘE (2,3)

Základní model s dobrým obrazem, zvukem, obsluhou i nižší spotřebou. Téměř žádná negativa, až na absenci analogového audio výstupu; není plně HD. Celkově lze doporučit pro běžné sledování TV.

 

Samsung LE40C650

LCD, Full HD, 102 cm

cena: 18 970 Kč

Zhodnocení kvality: DOBŘE (1,9)

Po všech stránkách dobrý televizor, který lze velmi doporučit. Obstojí i jako monitor k PC. Kromě trochu vyšší spotřeby, odrazivé obrazovky a absence analogového audio výstupu se negativa hledají jen těžko.

 

Plazmy průměrné a nenasytné

LG 42PJ550

Plazma, HD ready, 107 cm

cena: 14 800 Kč

Zhodnocení kvality: USPOKOJIVĚ (2,8)

Uspokojivý obraz, dobrý zvuk, silně odrazivá obrazovka, velké pozorovací úhly, nemá výstup pro sluchátka ani analogový audio výstup. Dobrá obsluha. Vysoká spotřeba. Nicméně pro běžné sledování není špatná.

 

Panasonic TX-P42S20E

Plazma, Full HD, 107 cm

cena: 21 090 Kč

Zhodnocení kvality: USPOKOJIVĚ (2,8)

Uspokojivý obraz i zvuk, silně odrazivá obrazovka, velké pozorovací úhly. Dobrá obsluha. Velmi vysoká spotřeba, což je pro plazmy typické.

 

Nedoporučujeme

Sharp LC-40LE810E

LED, Full HD, 102 cm

cena: 29 920 Kč

Zhodnocení kvality: USPOKOJIVĚ (2,9)

Uspokojivý obraz a obsluha, dostatečný zvuk. Odrazivá obrazovka a nízké pozorovací úhly. Používá technologii Quattron, která má údajně vést k lepší barevnosti (používá čtyři základní barvy oproti obvyklým třem), přesto je obraz podprůměrný. Nelze doporučit.

 

Philips 42PFL3605H/12

LCD, Full HD, 107 cm

cena: 15 350 Kč

Zhodnocení kvality: DOSTATEČNĚ (4,1)

Jeden z nejhorších modelů v celém testu. Nedostatečný, zrnící obraz se špatným kontrastem, neumí plynule zobrazit pohyb, obraz je trhaný. Ostatní vlastnosti pouze uspokojivé. Rozhodně nedoporučujeme.

 


Glosář


Quattron
Obraz televizorů se skládá ze tří základních barev – červené, zelené a modré (anglicky zkráceno jako RGB). Televizory Quattron slibují vylepšení barevného rozpětí přidáním čtvrté barvy, žluté. Ale výsledek je sporný. V obchodě na vás můžou výraznější barvy udělat dojem, zvlášť vedle ostatních televizorů, nicméně výraznější barevnost není to samé jako věrnost reprodukce původního signálu.>

Pixely
Každý obrazový bod (pixel) je složen ze tří ještě menších teček ve třech základních barvách, které jsou tak malé, že je oko nevnímá odděleně. Pokud svítí všechny, vidíme bílou, nesvítí-li žádný, máme černou, a dalšími kombinacemi a nastavením jasu bodů lze docílit téměř jakékoliv barvy.

LED
Tyto LCD televizory využívají jiného druhu podsvícení obrazovky; samotné obrazové body u LCD televizorů svítit neumí a musí skrz ně zářit světlo z jiného zdroje. Často bývají propagovány jako technická novinka zaručující výrazně lepší obraz a nízkou spotřebu. Ale k lepšímu obrazu nutně nevedou a úspora energie nemusí být výrazná. Výhodou je, že neobsahují rtuť jako modely s klasickým podsvícením, takže je lze lépe recyklovat.

Plazma
Plazmové televizory se častěji vyrábějí s většími obrazovkami, jejich nevýhodou je nižší svítivost a také vyšší spotřeba. Na rozdíl od LCD modelů, jejichž pixely jsou složeny z tekutých krystalů, využívají tyto televizory k zobrazování plynné plazmy vyzařující UV záření, které rozsvěcuje další směs plynů.

Full HD / HD ready
Označení Full HD znamená, že přístroj dokáže přehrávat HD signál v plném rozlišení 1920 x 1080 pixelů, zatímco HD ready jen nižší, obvykle 1280 x 720. Zvláště u malých modelů však i nižší rozlišení může stačit. Full HD využijete pro sledování filmů z blu-ray disků nebo těch několika HD kanálů v nejvyšší kvalitě.

Přihlásit