Péče o ruce

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 10/2010

Lidské ruce představují základní prostředek umožňující manipulaci s předměty, ať už se jedná o práci s těžkými břemeny, nebo o jemnou mechaniku. Zároveň jsou částí těla, kterou obvykle nechrání vrstva oblečení a působení negativních vlivů okolního prostředí je může snáze ohrozit. Jako nedílná součást našeho vzhledu plní ruce ve společnosti také funkci estetickou. Zasluhují proto kvalitní a pravidelnou péči.

Nejzákladnější formou péče o ruce je samozřejmě hygiena. Zejména dlaně rukou přicházejí během dne do styku s nejrůznějšími předměty, z kterých může dojít k přestupu škodlivých látek, virů a bakterií. Základním pravidlem, které je vštěpováno již malým dětem, je umýt si ruce před každým jídlem. To samozřejmě platí i pro přípravu a manipulaci s potravinami vůbec. Riziko přenosu žloutenky a dalších případných nemocí se tímto jednoduchým úkonem značně sníží.
Ruce by se měly mýt v teplé vodě, jako očistný prostředek postačí běžné toaletní mýdlo, nevhodné je použití rozličných saponátů, které nad-měrně vysušují pokožku. Při větším znečištění rukou je potřeba použít kartáček s ne příliš tvrdými štětinami na ruce tak, aby se podařilo špínu odstranit ze všech zákoutí a záhybů ruky, zpoza nehtů, nehtových kůžiček. Na závěr je potřeba důkladně ruce opláchnout.
Působením vnějších vlivů v podobě chlorované vody, saponátů, slunečního záření a mnoha dalších je pokožka ruky ohrožena zejména vysycháním a následným popraskáním. Tento nežádoucí jev jde poměrně snadno eliminovat pomocí kvalitních krémů na ruce, které mají ochrannou a vyživovací funkci a regenerují poškozenou kůži. Používat by se měly nejenom ráno a večer, ale vždy i po umytí rukou.
Poměrně známou metodou v péči o ruce jsou také parafínové zábaly. Aromaterapeutická metoda doporučuje na popraskanou pokožku rukou teplou lázeň s příměsí pačuli nebo kostivalu a poté ošetření krémem.


Přihlásit