dTest: zálohujte data na kvalitní externí pevný disk

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 12.10.2010   

Časopis dTest otestoval dvacet sedm externích pevných disků, z toho jedenáct 3,5 palcových a šestnáct 2,5 palcových. Povzbudivé je, že většina disků prokázala dobrou kvalitu, pouhé dva byly vyhodnoceny jen jako uspokojivé. Přesto je vhodné neunáhlovat se při výběru a prostudovat nabídku na trhu.
Zálohování dat na externím pevném disku skýtá mnoho výhod. Oproti standardním diskům není potřeba provádět složitou instalaci ke zprovoznění, stačí připojit přes USB kabel. Na rozdíl od často používaných flash pamětí nabízejí mnohonásobně vyšší kapacitu, byť za cenu větších rozměrů. S externím pevným diskem získáte možnost zálohovat všechna data z počítače, případně významně rozšířit jeho kapacitu.

Z testu výkonnosti vyšly celkově lépe větší 3,5 palcové modely. Srovnávat je s modely 2,5 palcovými ovšem není úplně na místě. Modely z první skupiny slouží spíše k domácímu zálohování dat, vyžadují bez výjimky samostatný síťový adaptér a jsou také výrazně větší a těžší. Naopak modely 2,5 palcové umožňují vyšší mobilitu za cenu o něco nižší výkonnosti.

Podle čeho se tedy při výběru orientovat? Redaktor časopisu dTest Jan Hrouda radí: „Základní otázkou je, k jakému účelu bude externí pevný disk sloužit. Pokud uživatel předpokládá, že jej přece jen bude přemisťovat z místa na místo, je vhodnější model 2,5 palcový, neboť je snadno přenosný. Tyto modely navíc prokázaly obecně vyšší odolnost a nepotřebují samostatné napájení, což je činí ideálním doplňkem k notebooku. Disky se také odlišují mírou hlučnosti. Pokud je chcete používat společně se satelitním přijímačem nebo videorekordérem, ohlídejte si výchozí souborový systém, a zvolte typ se systémem FAT32.“

Nejlepšího výsledku dosáhl 3,5 palcový disk Lacie Starck Desktop, který byl spolu s modelem Freecom Hard Drive Secure velmi dobře hodnocen i v oblasti vybavení. Jako nejlépe vybavený model byl označen 2,5 palcový Buffalo MiniStation Lite s řadou užitečného softwaru jako zrychlovač USB připojení, diskový manažer, bezpečnostní a kreslící program.

Test dvaceti sedmi externích pevných disků vyšel v časopisu dTest 10/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz

Kromě testu externích pevných disků vyšel ve vydání 10/2010 také test mikrovlnných trub, test digitálních videokamer a test zahradních nůžek.

Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis., hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit