Ze života vši

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 9/2010

Náš Ondra má vši!, stálo v esemesce. Reakce příjemců zprávy zahrnovala škálu emocí – od ztráty řeči až po hysterický pláč maminek dlouhovlasých holčiček. Desítka dětí strávila společný víkend. Pravděpodobnost, že by z Ondrovy hlavy nějaká ta veška nepřelezla na hlavu jinou, byla mizivá.
Mylný je u mnoha rodičů dosud přetrvávající názor, že výskyt vši dětské značí špatné hygienické podmínky v rodině. Řada rodičů se tak cítí silně trapně, pociťuje stud, jako by šlo o jejich chybu. Hygienická úroveň však nemá s napadením vší žádnou souvislost. Pravidelné mytí vlasů běžnými šampony nemůže předcházet výskytu vší a ani, pokud se ve vlasech objeví, je odstranit. Možnosti prevence jsou za normálních okolností prakticky nulové.
Vši jsou parazity, kteří jako své hostitele využívají výhradně nejrůznější savce, člověka nevyjímaje, a žijí na povrchu jejich těl. Tento parazitický hmyz je celosvětově rozšířen a současně je známo přibližně 500 druhů, přičemž v České republice se údajně vyskytuje 26 z nich.

Ke stažení:

Celý článek

Přihlásit