Jak testujeme videokamery

V testu: 20 digitálních videokamer, z toho 13 s vysokým (HD) a 7 se standardním (SD) rozlišením.
Ceny: v e-shopech v srpnu 2010
 

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Obraz 40 %, zvuk 15 %, fotoaparát 5 %, obsluha 25 %, provozní doba 5 %, vybavení 10 %.
 • Obraz
  Testován při nejvyšším nastavení kvality obrazu se zapnutými automatickými funkcemi při denním, umělém a slabém osvětlení. Videokamery byly umístěny na otočném stojanu a záznamy pořízeny pro statický záběr, při pohybu v záběru statickou kamerou a při její rotaci. Hodnocena byla také kvalita automatického ostření, stabilizace obrazu a přibližování. Nahrávky byly posuzovány na vysoce kvalitním monitoru.
 • Zvuk
  Hodnoceny záznamy mluveného slova a klasické hudby, pořízené ve zvukově izolované místnosti vestavěným a případně externím mikrofonem. Zvuk byl posuzován dvěma odborníky při poslechu na kvalitních sluchátkách. Kromě samotné kvality záznamu zvuku se do hodnocení započítával i hluk kamery v nahrávce (zvuky tlačítek, zoomu a dalších mechanických částí při zacházení s videokamerou).
 • Fotoaparát
  Funkce fotoaparátu hodnocena na detailním barevném zátiší umístěném v interiéru. Fotografie posuzovali dva odborníci na vysoce kvalitním monitoru ve srovnání s referenčním snímkem.
 • Obsluha
  Tři hodnotící posuzovali návod k použití, snadnost výměny médií a baterií, ovládání kamer a jejich funkcí při natáčení, fotografování a přehrávání, pohodlnost úchopu, čitelnost a použitelnost hledáčku a displeje, rychlost odezvy přístrojů, přenos a převod dat do PC. Zároveň se hodnotila přenositelnost a citlivost vůči otřesům.
 • Provozní doba
  Měření provozní doby při natáčení videa v nejvyšší kvalitě s plně nabitými dodávanými bateriemi. Kamery byly během testu umístěny na otáčející se podložce, aby musely neustále zaostřovat jako při běžném používání.
 • Vybavení
  Rozsah funkcí, vlastnosti videokamer a možnosti připojení.

Přihlásit