dTest: nebezpečné kombinované mikrovlnné trouby

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 2.10.2010   

Časopis dTest varuje před hrozícím rizikem u kombinovaných mikrovlnných trub. Při testech provedených v nezávislých laboratořích se prokázalo, že dochází k nebezpečnému přehřívání horní části pláště u mikrovlnných trub DeLonghi MW 500, Candy CMG 9423 DS a Samsung CE107V. Teploty ve všech třech případech překračují hodnotu 100 stupňů Celsia, takže mohou způsobit značné popáleniny.

Nebezpečné kombinované mikrovlnné trouby byly odhaleny při praktických testech, které se zaměřily na funkci grilu a horkého vzduchu. Po uplynutí 30 minut (grilování) a 60 minut (horký vzduch) vystoupaly teploty horní části pláště následovně: DeLonghi MW 500 - 107 °C (gril), Candy CMG 9423 DS - 121 °C (gril) a Samsung CE107V - 127 °C (gril) a 120 °C (horký vzduch).


V souvislosti s alarmujícími výsledky testů u uvedených modelů mikrovlnných trub  upozorňuje časopis dTest na dvojí nebezpečí. Uživateli hrozí nepříjemné popáleniny v případě, že by si na rozpálenou troubu sáhl. Zároveň je tu i potenciální riziko vzplanutí předmětů, které by se na horní části trouby nacházely.


Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová k výsledkům testů mikrovlnných trub říká: „Občanské sdružení spotřebitelů TEST podá vzhledem k závažným zjištěním podnět České obchodní inspekci na prošetření bezpečnosti uvedených tří výrobků. Spotřebitelům doporučujeme uvedené modely kombinovaných mikrovlnných trub nekupovat“.


Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST


Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290


Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.


Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit