dTest: mikrovlnné trouby – dávejte si pozor na velikost

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 30.9.2010   

Pro někoho je mikrovlnná trouba alfou a omegou při práci v kuchyni, pro jiného pomocník pouze pro chvíle nejvyšší nouze. Těžko by se však v dnešní době hledala kuchyně, ve které se mikrovlnná trouba nenachází. Časopis dTest otestoval kvalitu dvaceti šesti mikrovlnných trub a poradí, na co si při výběru dávat pozor, a na které funkce je lepší zapomenout.

Test se tentokrát zaměřil na dvacet šest mikrovlnných trub, z toho jedenáct jednoduchých, osm s grilem a sedm kombinovaných s grilem a horkovzdušnou troubou. Testována byla především příprava pokrmů, spolehlivost automatických programů, hlučnost, vybavení, spotřeba elektrické energie a využitelný vnitřní objem.

Vaření v mikrovlnné troubě má svá specifika jako okorávání potravin či nerovnoměrný ohřev. V prvním případě zpravidla stačí použít při ohřívání plastový poklop, zatímco v případě druhém je jedinou radou přerušit ohřívání či rozmrazování a jídlo promíchat nebo rozmrazované kusy otočit. Nerovnoměrný ohřev je sice u některých modelů trub méně výrazný, ale eliminovat nelze. Na základě výsledků jednotlivých zkoušek nebyly zaznamenány výrazné rozdíly v kvalitě ohřevu či rozmrazování potravin. Jako nejlepší byla vyhodnocena mikrovlnná trouba s grilem Whirpool VT 265 SL.

Některé trouby jsou navenek velké, ale vnitřní, tedy využitelný prostor, je velmi malý. Například trouba Gorenje GMO-20 DGW má vnější objem 51 litrů, výrobce deklaruje 20 litrů využitelného vnitřního objemu pro přípravu pokrmů, ten však ve skutečnosti činí pouhých 9 litrů. „Efektivně využitelný objem je vlastností, kterou každý při výběru mikrovlnné trouby nesleduje. Je však velmi podstatnou a hlavně praktickou veličinou,“ dodává Václav Beneš, redaktor časopisu dTest.

„Při výběru nezapomeňte také zkontrolovat spotřebu energie, neboť příkon mikrovlnných trub dosahuje v některých případech přes tři tisíce wattů. Často se jedná o vyšší číslo, než výrobce deklaruje,“ upozorňuje Beneš.

Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

 

Přihlásit