TEST: Zimní pneumatiky – na výběru si dejte záležet

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 23.9.2010   

Po loňských přívalech sněhu snad již žádný řidič nevyrazí v zimě na silnici s letními pneumatikami. Nyní je vhodná chvíle pro výběr toho správného zimního obutí. Jedná se o nemalou investici, především do vlastní (i cizí) bezpečnosti, a proto je dobré vybírat bedlivě a najít model s optimálními jízdními vlastnostmi. Časopis TEST přináší detailní srovnání dvaceti osmi zimních pneumatik rozměrů 185/65 R15 a 225/45 R17.
Rok co rok přináší časopis TEST srovnání zimních pneumatik. Vybrat si v něm může každý dle svých požadavků. Některý řidič se pohybuje jen ve městě a jízdní vlastnosti na sněhu jej příliš nezajímají, pro jiného je to klíčové kritérium. Pro všechny by ale mělo být důležité sledovat míru opotřebení pneumatik, tedy jejich výdrž, i vliv na spotřebu pohonných hmot.

Test pneumatik se zaměřil především na jejich chování na mokré a suché vozovce, sněhu i náledí. Dalšími sledovanými kritérii byla míra opotřebení, vliv na spotřebu pohonných hmot, hlučnost a rychlostní zkouška.

Nejlepší pneumatika rozměru 225/45 R17, model Michelin Alpin A4, aspiruje na splnění přání motoristů. Odvádí dobré výkony a pomalu se opotřebovává. Odpovídá tomu ale i cena, kdy přezutí auta přijde na téměř devatenáct tisíc korun. Z menšího rozměru 185/65 R15 je vhodné do městského provozu obout pneumatiku Dunlop SP Winter Sport 3D, která sice neoplývá skvělými vlastnostmi na náledí, ovšem v případě mokré i suché vozovky prokazuje dobré výsledky.

Čínské pneumatiky Westlake SW 601 Snowmaster a Interstate Winter IWT-2 dosáhly shodně nejhoršího hodnocení v testu, tedy nedostatečně. Redaktor časopisu TEST Václav Beneš varuje: „Jejich ceny mohou být lákavé, ale v tomto případě radíme nešetřit na nesprávném místě. Oba modely dosahují katastrofálních výsledků zejména na mokré vozovce, kdy se vozidla dala jen stěží ovládat.“

Do testovaného souboru zimních pneumatik byly zařazeny i dva modely celoročních pneumatik. Kvalitní zimní pneumatiky jsou ovšem na zimu vždy lepší volbou než modely celoroční.  

Test dvaceti osmi zimních pneumatik vyjde v časopisu TEST 10/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz.

Kromě testu zimních pneumatik vyjde ve vydání 10/2010 také test kuchyňských robotů, smartphonů, 3D televizorů a test krémů na ruce.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit