Hi-fi soupravy – na velikosti (téměř) nezáleží

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 11.9.2010   

Velký zvuk může být schovaný i v malé bedničce. A výsledky  časopisu TEST to potvrzují. Objektem zájmu se tentokrát staly mini a mikro hi-fi soupravy. V porovnání s velkými soupravami s reprobednami metrové výšky si vedly velmi obstojně. Kvalitní zvuk tak pořídíte již od tří tisíc korun.
Mini a mikro hi-fi soupravy jsou nepochybně důstojnou volbou pro domácí poslech hudby, jak ukázaly výsledky testu. Mini a mikro věže již nemají kazetové přehrávače, ale jsou vybaveny k přehrávání digitálních formátů hudby nejen z CD, ale třeba z USB pamětí. Mnohé přístroje umožňují převod hudby z CD na MP3. Některé minivěže nabízejí i další zajímavé funkce jako nahrávání z rádia, dokovací stanici pro iPod, či připojení zařízení přes bluetooth.

Obchodníci se snaží často lákat na líbivý design věží či zdánlivě zajímavou funkci nebo vybavení navíc. Někteří výrobci se chlubí speciálním eco stand-by režimem, který – jak se při zkouškách prokázalo – eko vůbec není. Naopak je při něm vyšší spotřeba než u jiných přístrojů v běžném stand-by režimu. Hi-fi věž LG FA164 láká na velké třípásmové reproduktory, v hodnocení kvality zvuku ale dopadla nejhůře z testu.

„Při výběru mini či mikro věže by se měl kupující zaměřit v prvé řadě nikoli na vybavení, ale na kvalitní zvuk. A tady se začíná úroveň hi-fi věží rozcházet,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Zatímco nejlepší z testovaných výrobků Panasonic SC-PMX4EG a Sony CMT-HX70BTR snesou srovnání s kvalitní velkou hi-fi soupravou, opakem je například výrobek YAMAHA MCR-040, jehož úroveň zvuku je pouze dostatečná.

Testování bylo podrobeno třináct mini a mikro hi-fi souprav. Sledovala se především kvalita zvuku, přehrávání poškozených CD, tuneru, zesilovače, hodnotila se obsluha i vybavení přístrojů. Závěry jsou potěšující; šest z třinácti testovaných věží má kvalitní zvuk.

Test třinácti mini a mikro hi-fi souprav vyšel v časopisu TEST 8/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz.

Kromě testu mini a mikro hi-fi souprav vyšel ve vydání 8/2010 také test digitalizace zvukových nosičů a test regeneračních šamponů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit