Rooibos: poklad z Cedrových hor

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2006

Nápoje známe i neznámé
Na jihu Afriky, severně od Kapského města v údolích Cedrových hor roste nevysoký keř Aspalthus linearis, česky čajovníkovec kapský, Angličané ho nazývají red bush, neboli červený keř. V hantýrce holandských obchodníků se nakonec z anglického červeného keře stal rooibos. Výjimečný nápoj a zároveň přírodní zdroj zdraví by zůstal utajen, nebýt všímavého ruského kupce Benjamina Ginsberga. Setkal se s ním při svých cestách u domorodců, ochutnal a jako správný obchodník zavětřil příležitost. Měl velké štěstí, protože „objevil“ nápoj, nad kterým o sto let později jásají nejen lékaři, dietologové, přírodní léčitelé, ale hlavně jeho spokojení konzumenti.

Rooibos je čaj přirozeně sladký, netřeba jej sladit, neobsahuje kofein ani jiné alkaloidy, takže ho mohou pít malé děti i staří lidé. Vitamin C, antioxidanty a flavonidy, které obsahuje, pomáhají organismu v boji s volnými radikály (jedna z příčin nádorových onemocnění) a stimulují imunitní systém (na podzim a v zimě je vhodnou prevencí před onemocněním). Pozornost vzbuzuje i poměrně vysoký obsah fluoru pro zdraví zubů (0,22 mg v šálku, doporučená denní dávka činí 1 mg) a železa.
Rooibos působí mírně antidepresivně a svými zklidňujícími účinky může pomoci všem, kteří špatně usínají. Zpomaluje stárnutí mozku a uplatňuje se v prevenci kardiovaskulárních chorob. Dokáže i mírnit reakce lidí, kteří jsou alergičtí zejména na alergeny v potravinách. Jako spolehlivý přírodní prostředek je doporučován dětem, které trpí kolikami.
Klasicky upravený rooibos se rozdrtí a prochází na vzduchu fermentací, která mu dává typicky červenou barvu. K dostání je i zelený rooibos, který neprošel procesem fermentace. Chcete-li o pokladu z Cedrových hor vědět více, podívejte se na naše webovské stránky www.dtest.cz.


Přihlásit