Léčivá síla rostlin: Lopuch větší (Arctium lappa L.)

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2005

Lopuch větší je typickou plevelnou rostlinou, kterou najdeme na rumištích, pustých místech, na krajích palouků a křovin, u plotů, nebo u opuštěných domů. Tato dvouletka dorůstá často více než metrové výšky a patří k našim největším bylinám. Má typické velké srdčitě vejčité listy, květy vytváří charakteristické kuličky s ostny. Příbuzný lopuch menší a lopuch plstnatý mají stejné vlastnosti a často se sbírají spolu s tímto základním druhem. Nejčastěji užívanou částí rostliny je kořen, který ze země dobýváme na podzim (září a říjen), ale i začátkem jara v dubnu. Sbírá se v prvním roce vegetace, starší kořeny nejsou zdaleka tak účinné. Kořen výrazně páchne. Pečlivě ho omyjeme, rozpůlíme a sušíme při umělé teplotě, která by neměla přesáhnout 50 °C. Skladujeme v pečlivě uzavřené nádobě a občas ho dosušíme, protože velmi snadno přijímá vzdušnou vlhkost.
Lopuch je jednou z nejúčinnějších bylin používaných při dermatolo-gických obtížích. Protože patří k takzvaným krev čistícím bylinám, působí na kožní problémy zevnitř a nahradí tak snadno dnes velmi módní chemické pilulky pro krásnou pleť. Je mírně močopudný, takže odstraňuje z těla škodlivé látky a zplodiny látkové výměny, stimuluje činnost ledvin a povzbuzuje i růst vlasů. Zevně se odvar z kořene používá k oplachům při plísňových onemocněních kůže, mastné pleti a akné. Spařené a podrcené listy je možné přikládat na svědivé vyrážky, pohmožděniny a otoky. Známé jsou příznivé účinky lopuchu na růst vlasů a při boji s lupy; často se používá ve směsích s kopřivou, břízou nebo heřmánkem.

Rostlinná kůra pro zdravé vlasy
Jednu lžíci prášku z rozdrceného lopuchového kořene vařte pět minut v půl litru vody. Připravte směs z dílu kopřivové nati a polovičního množství březového listí, květu heřmánku a oplodí nebo listu ořechu. Jednu lžíci této směsi po skončení varu nasypte k odvaru a nechte čtvrt hodiny společně vylouhovat a pak pečlivě přeceďte. Do umyté vlasové pokožky jemně vmasírujte získaný roztok, nechte působit asi pět minut a pak důkladně opláchněte. Opakujte dvakrát týdně.


Přihlásit