Léčivá síla rostlin: Růže šípková (Rosa Canina L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2005

Rozvětvený trnitý keř, který u nás najdeme hojně na stráních, na krajích lesů, mezí a luk od nížin do podhůří, pozná snad úplně každý. V centru pozornosti jsou jeho (botanicky) nepravé plody – šípky. Sbíráme je v září a v říjnu, když jsou naprosto zralé a mají intenzivní červenou barvu. Sušíme je, jak nejrychleji to jen jde, v tenkých vrstvách. V případě šípků je nejlepší si při sušení pomoci umělým teplem, které nepřesáhne 80 °C; sušit je na vzduchu při pokojové teplotě trvá dlouho a hrozí znehodnocení rostlinné drogy. Zkušení bylináři dokonce doporučují každý šípek namáčknout, čímž se sušení značně urychlí. Zásoby šípků každý rok obnovujeme, protože obsah účinných látek s časem razantně klesá a loňské šípky nemají prakticky žádné léčivé účinky.
Šípky mají vysoký obsah vitaminu C. Čaj připravený spařením při 70–80 °C a déle louhovaný je v případě, kdy nám jde o dodání tohoto cenného vitaminu, ideální domácí náhradou za chemické preparáty. Tato potřeba nastává při chřipce, podzimním nachlazení, parodontóze či preventivně pro posílení organismu a předcházení typických chorob, které přináší podzim a zima.
Přestože při vyšších teplotách se vitamin C ničí, doporučují mnozí léčitelé při přípravě čaje drcené šípky krátce povařit a nechat aspoň hodinu louhovat. Scezenou hmotu pak navíc použít k dalším výluhům (dvakrát až třikrát); můžeme jimi zalít například mateřídoušku, květ černého bezu nebo lípy, získáme tak vysoce účinné pomocníky při zápase s chřipkou či nachlazením.

VYZKOUŠEJTE
Velmi chutný vitaminový čaj domácí výroby. V půllitru studené vody nechte vylouhovat pět hmotnostních dílů šípků, dva díly plodů jedlého červeného jeřábu a po jednom dílu listů máty a borůvky. Po půl hodině směs ohřejeme na přibližně 70 °C a necháme louhovat dalších dvacet minut. Pečlivě přecedíme, osladíme medem a další vitamin C dodáme šťávou z poloviny čerstvého citrónu. Pijeme vlažný během celého dne.
Šípkový likér, který má zejména pro starší lidi mimořádně posilující účinky. Litr rozmačkaných plodů zasypeme půl kilogramem cukru a týden louhujeme na teplém místě ve třech litrech žitné pálenky. Pak pečlivě přecedíme. Pije se jedna sklenička denně před obědem.


Přihlásit