Léčivá síla rostlin: Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2005

Chmel je prastará kulturní rostlina a odedávna slouží nejenom k výrobě piva, ale velmi dobře známé jsou i jeho uzdravující schopnosti.
Drogou je samičí plodní šištice a lupulinové žlázky, které šištice obsahují. Sbírá se těsně před dozráním na přelomu srpna a září a rychle se suší při teplotách do 40 °C. Účinek drogy se časem prudce snižuje, zvláště pod vlivem vlhka a světla. I při správném uchování ale dlouho nevydrží a zásobu je nutné každý rok obnovit. Občas narazíme v lesích či na krajích pasek a ve strouhách na planý chmel. V otázce jeho účinnosti se bylináři rozcházejí, mnozí ho dokonce pokládají za zcela neúčinný, ale pravdě bližší je spíš fakt, že planý chmel účinkuje stejně spolehlivě jako ten šlechtěný, jenom mnohem jemněji.
Chmelové šištice jsou jak v tradičním lidovém léčitelství, tak v oficiální medicíně uznávané jako prostředek uklidňující, který se doporučuje při nervovém neklidu, neurastenii, klimakterických potížích, migrénách a zejména při poruchách spánku. Tehdy se může pít buď samostatně, nebo ještě lépe ve směsích s podobně působícími rostlinami. Těchto směsí je řada a na každého také působí každá jinak. V případě potíží s usínáním je třeba trochu experimentovat, což se však vyplatí, protože zdůrazňovat přednosti bylinkových čajů před umělými farmakologickými produkty snad vůbec není třeba. Chmel je v běžných dávkách neškodný, ale jako u ostatních bylin se sedativními účinky může být předávkování nebezpečné. Maximální denní dávka by neměla překročit 15 gramů. Na jeden čaj by mělo stačit 3 až 5 gramů, užíváme večer těsně před ulehnutím. Pokud kromě pití čajů změníme i nezdravé návyky, měli bychom potíže s usínáním během tří měsíců odstranit; přetrvávají-li, je lepší změnit bylinky, nejlépe po poradě s lékařem.
Chmel vnitřně pomáhá i při potížích s trávením, při dyspeptickém nadýmání, má i mírné diuretické účinky. Užívá se i při tlumení sexuální předrážděnosti. Zevně se doporučuje kvůli mírným antiseptickým účinkům jako kloktadlo, na omývání ran, známé je i doporučení chmelových lázní při padání vlasů, geneticky ovlivněný problém však zastavit nedokáže.

Vyzkoušejte...
... některou ze směsí čajů na spaní. Chmelové šištice, list meduňky a nať mučenky v hmotnostním poměru 3:4:3. Chmelové šištice, květ vřesu, list meduňky a kořen kozlíku v poměru 2:1:1:1. A nebo kombinaci chmelových šištic, kořene kozlíku, listu máty a ibiškového květu v poměru 3:4:1,5:1,5.


Přihlásit