TEST: Šampony pro poškozené vlasy – nejlevnější šampon je mezi nejlepšími

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 30.8.2010   

Máte-li křehké, poškozené vlasy, ať už po letní dovolené, nešetrném zacházení, či neodborném zásahu kadeřníka, možná neváháte utratit mnoho set korun za drahé přípravky, které slibují okamžitou regeneraci. Výsledky testů ukazují, že pro dosažení stejné kvality v péči o vlasy nám mohou pomoci prostředky až desetinásobně levnější.
Po letní dovolené, kdy vystavujeme vlasy chlorované či slané vodě a slunečnímu záření, mnozí z nás pohlíží na svou „korunu krásy“ s nelibostí. Když se k tomu přidají další rizikové faktory jako je barvení, vysoušení horkým vzduchem a kulma, není divu, že ze zářivé kštice jsou najednou suché, lámající se vlasy, často připomínající chemlon. Mnozí z nás poté neváhají utratit horentní sumy za „ty nejkvalitnější“ přípravky, které navrátí naše vlasy do původního stavu.

V testování jsme se tentokrát zaměřili na to, zda šestnáct regeneračních šamponů pro intenzivní péči skutečně ve svých slibech obstojí a vlasy zregeneruje. Testy probíhaly v kadeřnictvích i laboratořích. Hodnotila se především schopnost péče o vlasy, dále snadnost aplikace, obal výrobku a antimikrobiální ochrana. Šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová výsledky testu komentuje: „Opět se prokázalo, že nejvyšší cena také neznamená nejvyšší kvalitu. Nejlepšího hodnocení testu s výsledkem dobře a číselným hodnocením 1,9 dosáhly celkem čtyři šampony. Mezi nimi se objevil šampon L´Oréal Professionnel Série Expert i šampon Lidl/Cien, přičemž cenový rozdíl mezi výrobky je desetinásobný“.

Test také prokázal, že skutečné zázraky od šamponu očekávat nemůžeme. Sice slibují regeneraci, výživu či obnovení, ale jejich účinky jsou spíše preventivní. „Šampony dovedou opravit vlasy na povrchu, ale hlubokou regeneraci nám neposkytnou. Jsou tedy pouze doplňkem v celkové péči o vlasy“, dodává Ida Rozová. 

Test šestnácti regeneračních šamponů vyšel v časopisu TEST 8/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz.

Kromě testu regeneračních šamponů vyšel ve vydání 8/2010 také test digitalizace zvukových nosičů a test mini a mikro hi-fi souprav.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit