Léčivá síla rostlin: Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2005

Meduňka patří k nejznámějším léčivým rostlinám. Pochází z oblasti Středomoří, u nás se odedávna pěstuje na zahrádkách, odtud místy zplaněla.
Typická citrónová vůně jejích listů je nejsilnější před rozkvětem bledě růžovomodrých kvítků; to je také období, kdy sbíráme mladé lístky. Při troše štěstí můžeme meduňku na zahrádce sklízet až třikrát během sezony. Sušíme ve stínu, opatrně a co nejrychleji, protože meduňka má tendenci k hnědnutí lístků (zhnědnuté lístky nepoužívejte!). Nejlepší je nasbírat si vlastní zásobu, protože „průmyslově“ dodávaná meduňka je většinou sušená nať. Ale naštěstí je množství účinných látek tak vysoké, že to nevadí. Přes vysoký obsah těchto látek se nežádoucí účinky meduňky téměř nevyskytují, doba užívání není nijak omezena, bez problémů mohou meduňkový čaj užívat i děti, kterým navíc díky jemné citrónové vůni chutná, zvlášť když ho přisladíme medem.
V dnešní době, kdy téměř každý z nás občas trpí stresem, je meduňka rostlinou téměř zázračnou. Užívaná vnitřně jako klasický čaj působí mírně sedativně, snižuje nervové napětí a pocity vyčerpanosti, uklidňuje a uspává. Navíc pomáhá i při bolestech v zažívacím traktu, při špatném trávení, snižuje krevní tlak a mírní bolest při menstruaci. Pokud trpíme stresem, bývají tyto bolesti často psychosomatického původu a meduňka se zde tedy projevuje mimořádně komplexně.
Nesmírně příjemná je meduňková koupel: spařte hrst čerstvých bylin nebo jeden a půl šálku sušených litrem horké vody, nechte deset minut louhovat, přeceďte a nalijte do lázně. Úleva je mnohdy až překvapivá.
Mnozí lidé mají potíže s usínáním a se spánkem vůbec, i tady se o slovo hlásí meduňka. Buď samotná nebo v mnoha směsích. Vyzkoušejte ji v kombinaci s kořenem kozlíku a chmelovými šišticemi, nebo s majoránkou a lipovým květem. Vždy po jednom dílu od každé byliny. Na šálek čaje pak použijeme jednu čajovou lžičku. Protože účinnými látkami jsou u meduňky silice, při přípravě čaje překryjeme hrneček talířkem a sraženou páru se silicemi tak vrátíme zpět do nápoje, abychom se nepřipravili o to nejcennější. Když louhujeme meduňku nezakrytou, velká část silic bez užitku vyprchá.
Bez zajímavosti není další doporučení: pokud vaše děti trpí velkým stresem z nadcházejícího dne (školní povinnosti, zkoušky a podobně) je meduňkový čaj nebo meduňková koupel i pro ně to pravé.

Přihlásit