Léčivá síla rostlin: Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2005

Ani tento obrovský dekorativní bodlák není u nás domovem; pochází ze Středomoří a u nás se poměrně často pěstuje.
Léčivou drogou jsou plody, které se poměrně pracně získávají. Těsně před dozráním odstřihneme celé květy a necháme je na suchém a teplém místě dozrát (jinak hrozí, že nám vítr právě zralá semena s jemným chmýřím odfoukne a úroda přijde nazmar). Potom se celá květenství vymlátí a zbaví chmýří. Suchá semena pečlivě uskladníme. Do čajů a čajových směsí se používají nejlépe mletá nebo drcená; nikdy si ale nepřipravujte do zásoby větší množství, protože mletá semena snadno a velmi rychle žluknou, účinné látky se ztratí a droga pak mívá účinek opačný: prodlužuje a často i komplikuje léčbu.
Ostropestřec pozitivně působí na jaterní buňky, příznivě ovlivňuje tvorbu žluči a její rozvod do zažívacího traktu. Proto se také používá na léčbu chorob jater, žlučníku a tak vlastně i celého zažívacího ústrojí. V čajích se pije buď samostatně, nebo v kombinacích s dalšími léčivkami (s pampeliškou, jaterníkem, čekankou, čubetem benediktem, třezalkou, řepíkem nebo meduňkou), sladí se medem.
U nás není ostropestřec užíván tolik jako v sousedním Německu, kdy se nasazuje při nízkém tlaku, kdy tonizuje cévy a prospívá oběhové soustavě, pomáhá i při astmatu, nevolnostech z cestování nebo při závratích a posiluje organismus. V lidovém léčitelství se zevně používá i odvar z listu, zejména při bílém výtoku a chybějící menstruaci.

 

Byliny v srpnu


Suchý a horký konec léta není sběru léčivek ve volné přírodě příliš nakloněný. Většina rostlin už odkvetla, takže nám nezbývá než počkat na konec měsíce nebo až na podzim, kdy přijde na řadu sběr kořenů, semen a plodů. Výjimkou jsou samozřejmě chladnější, vlhčí a stinná místa, kde je příroda „opožděná“ – tam uspějeme i v srpnu, podobně jako na mnoha v červnu posečených loukách.
Na bylinkové zahrádce však mnohé rostliny znovu obrazily a pokud jim věnujeme péči, dočkáme se koncem srpna druhé úrody. Další šancí pro nás jsou dozrávající polní kultury. Všechny druhy obilí nebo dnes zmíněný len mají řadu léčivých vlastností.


Přihlásit