Léčivá síla rostlin: Přeslička rolní (Equisetum arvense L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2005

Hojná plevelovitá rostlina roste na mnoha vlhčích místech: na kraji polí, lesů nebo na březích potoků. Na jaře vyrazí plodné lodyhy, které po vysypání výtrusů odumírají. Teprve pak vyrostou zelené letní lodyhy s tenkými, drsnými větvičkami. Nezaměňujme ji za příbuznou přesličku lesní, jejíž větvičky jsou mnohem jemnější, delší a prohnuté. Sbírá se nať, kterou je třeba pečlivě usušit a uchovat v dobře uzavřené nádobě, protože velmi snadno plesniví.
Vnitřně se užívá zejména silných močopudných (diuretických) vlastností přesličky spojených se schopností rozpouštět močové kameny. Zároveň patří k tzv. krev čistícím bylinám, zlepšuje i krevní oběh, brání kornatění tepen a lehce snižuje krevní tlak. Čaj s přesličkou se nicméně nemá pít delší dobu a nesmí se překračovat doporučená dávka.
Zevně se používá k zastavení krvácení – při krvácení z nosu se radí vložit rozemnutou větvičku přímo do nosní dírky. Navíc má odvar z přesličky dezinfekční schopnosti, takže pomáhá při ekzémech (omývání), při zánětech v dutině ústní (kloktadlo), uklidňuje nadměrně se mastící pleť (studené obličejové obklady) a navíc odstraňuje nadměrné pocení nohou (koupele).
V lidovém léčitelství se používala jako nejjednodušší lék proti tuberkulóze, novodobí bylináři si cení jejích schopností při povzbuzování imunity.

Přihlásit