Léčivá síla rostlin: Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2005

Třapatka, označovaná někdy i jako rudbeckie nachová, je všeobecně známá pod svým latinským názvem jako echinacea. Pochází z prérií Severní Ameriky a je starodávnou léčivou rostlinou indiánských kmenů, které ji používaly k hojení ran i k celkovému posílení organismu. U nás se poměrně často pěstuje na zahrádkách jako dekorativní trvalka; málokdo však tuší, že má za okny jednu z nejvýznamnějších moderních léčivek, která se v současnosti pěstuje v obrovském množství.
Hlavním důvodem úspěchu třapatky je její schopnost razantně posilovat imunitu organismu. Mechanismus působení není ještě plně objasněn, zdá se, že obsahuje komplex účinných látek, který působí vnitřně i zevně. Léčivá je celá rostlina: listy, květy, zejména kořen, který se ze země vyrýpává nejlépe na podzim. Zevně urychluje hojení ran, má příznivé účinky na hemeroidy, bércové vředy i křečové žíly. Vnitřně užitá k posílení a aktivizaci imunitního systému přichází ke slovu zejména v době, kdy hrozí nemoci z nachlazení, chřipková epidemie, ale i tehdy, kdy je náš imunitní systém rozvrácen např. nadměrným stresem. Zachytíme-li včas první příznaky nachlazení a nasadíme echinaceové kapky (50 kapek tinktury okamžitě a potom po 10 kapkách každou hodinu až do uzdravení), můžeme razantně zkrátit dobu léčby, pokud se nám dokonce nepodaří ji zastavit hned v zárodku. Kdo vyzkoušel echinaceové kapky jako prevenci v období chřipkových epidemií, nemůže si její blahodárné účinky vynachválit.
Echinacea je účinná ve formě lihové tinktury, jako čaj se prakticky nepoužívá, protože výsledky jsou ve srovnání s tinkturou mizivé. Pokud byste si chtěli vyrobit vlastní tinkturu z třapatky, kterou si vypěstujete, budete na 100 gramů kořenu potřebovat 500 ml čistého lihu (65%). V něm necháte drogu osm dní louhovat při pokojové teplotě a občas řádně protřepete. Osmý den pak tinkturu pečlivě přefiltrujte.

Přihlásit