Léčivá síla rostlin: Jinan dvoulaločný (Ginko biloba L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2005

Jedna z nejstarších rostlin pochází z Číny, kde je ve velké úctě. Jinan je opadavý strom, který se dožívá vysokého stáří a dorůstá až do výšky 25 metrů. U nás ho můžeme vzácně nalézt v zámeckých parcích nebo městských sadech, kde okouzluje svou krásnou siluetou a na podzim nádherně žlutě zbarvenými listy.

Pozornost léčitelů je upřena k jinanovému listu, který se sbírá na jaře a na začátku léta. Může se používat jako čaj, mnohem lepší je však lihová tinktura, nebo dokonce tinktura homeopatická. Nejdůležitějším léčebným účinkem jinanu je rozšiřování cév, hlavně v hlavě; hraje tedy roli v prevenci náhlých mozkových příhod a infarktu myokardu. Ačkoliv v čínské medicíně je užíván tisíciletí (tuberkulóza, astma, bronchitidy, deprese, senilita a mnohé její fyziologické projevy), v Evropě se vědci jeho vlastnostmi teprve začínají zaobírat. Zkoumá se mechanismus jeho účinného působení při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, poruchách paměti, náhlé ztrátě sluchu, závratích, nedokrvování končetin, při léčbě proleženin a otoků.
Protože jde o vzácně se vyskytující rostlinu, která není ještě dostatečně prozkoumána, zůstává většina zájemců odkázána na komerční preparáty, kterých však trh nabízí poměrně značné množství.

 

Byliny v květnu


Máj je nejen lásky čas, ale i doba, kdy je konečně celá příroda v jednom květu. Kvetou v první řadě stromy a keře – z těch léčivých zmiňme trnovník akát, hloh ostrotrnný, jírovec maďal (známější většině lidí pod názvem kaštan), žlutě kvetoucí janovec metlatý nebo hojně rozšířený černý bez. Z drobnějších rostlin začínají kvést hluchavka bílá, routa vonná, kontryhel obecný, nebo vlaštovičník. Od prvních jarních dnů už zdobí trávníky i drobné kvítky sedmikrásek.
Květen je poslední měsíc, kdy je ještě možné sbírat listy některých stromů – břízy bělokoré, olše lepkavé nebo lísky obecné. Podobně je to s listem kopřivy dvoudomé nebo břečťanu popínavého. Později už je v těchto rostlinách obsah účinných látek výrazně nižší. Před rozkvětem sbíráme rovněž v květnu a počátkem června listy maliníku a ostružiníku, list lesního jahodníku sbíráme v době květu, což může být už koncem května. Z ostatních listových drog začínáme na konci května sbírat například jitrocel. Se sběrem kořenů a oddenků musíme počkat až na podzim, kdy do nich rostliny přesunou zásobní (a zároveň léčivé) látky. Jednou z mála výjimek je například pupava bezlodyžná, u které je dokonce doporučeno sbírat kořen raději právě v květnu než na podzim (pupava má účinky močopudné, potopudné, dále dezinfikuje zažívací ústrojí, vhodná je zejména při infekcích močových cest).
Pokud jste se nechali inspirovat našimi předchozími seriálovými tipy na založení bylinkové zahrádky, tak už jistě máte silné a dobře rostlé sazeničky. Pokud nehrozí výraznější ochlazení, můžete je právě v květnu přepichovat na záhon. Dobré je rostlinky několik dní před výsadbou přes den otužovat, na noc ještě nechat za oknem nebo v zavřeném skleníku.


Přihlásit