Léčivá síla rostlin: Prvosenka jarní (Primula veris L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2005

Jedna z nejkrásnější prvních jarních rostlin je každému důvěrně známá. Je to trvalka typická svými žloutkově žlutými květy. Roste zejména na vlhkých a slunných loukách a pasekách. Staří Řekové jí říkali „květina sedmi bohů“ a patřila podle mytologie mezi jednu z léčivých rostlin hory Olymp.
Léčivé látky obsahuje květ (sbíraný buď se zeleným kalichem, případně i s krátkým kouskem stonku, nebo jen samotný žlutý květ) a oddenek – ten ovšem pro léčebné účely v domácí lékárně nepřipadá v úvahu, protože rostlina je chráněná! Květ se suší velmi rychle a ve stínu, umělá teplota nesmí překročit 40 °C. Účinnými látkami jsou saponiny a silice, kterých je v rostlině nejvíce právě v době květu. Naši předkové používali k přímé konzumaci i mladé listy jako cenný zdroj mnoha vitamínů a minerálních látek v jarním období. Obdobné účinky jako prvosenka jarní má i prvosenka vyšší se sírově žlutými květy, které jsou mnohem víc otevřené. Různobarevné šlechtěné zahradní kultivary se nepoužívají!
Prvosenka má výtečné sedativní účinky, takže je možné ji použít při nervovém přepětí, při bolestech hlavy nervového původu a při nespavosti. Nálev z květů prvosenky pomůže zdolat obtíže při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a kašli, protože výrazně zlepšuje vykašlávání. Dále působí petrklíč močopudně a pomáhá tak k rozpadu drobných močových kaménků. Protože se prvosenka v lékárnách ani speciálních prodejnách většinou neprodává, zůstáváme odkázáni na vlastní sběr. Proto se většinou používá jako součást bylinných směsí (např. s jitrocelem, černým bezem, podbělem, fenyklem a dalšími při průduškových onemocněních).

 

Byliny v dubnu


Vzhledem k letošní dlouhé a tuhé zimě můžeme ještě v dubnu vyzkoušet léčivé schopnosti pupenů. Z prvních léčivých květů se konečně objevuje podběl, devětsil, trnka, prvosenka. Jaro je období, kdy obsah léčivých látek v rostlinách bývá extrémně vysoký – proto se právě v dubnu sbírají kořeny a oddenky vybraných rostlin (smetanka, devětsil, lopuch, mochna nátržník, merlík, rdesno hadí kořen a další). Druhou etapou sběru kořenů je podzim, kdy se rostliny chystají k zimnímu spánku a právě do kořenové soustavy posílají zásobní látky (puškvorec nebo libeček se sbírají až na podzim).
Pokud jsme vás před měsícem navnadili a přemýšlíte o založení bylinkové zahrádky, je duben ten správný měsíc pro výsev. Nabídka semen léčivek běžně rostoucích ve volné přírodě je překvapivě široká. Přímo na záhon můžeme v dubnu vysít ostropestřec mariánský, kozlík lékařský, ostálku lepou, řepík lékařský, jestřabinu lékařskou, diviznu velkokvětou, dobromysl obecnou nebo měsíček lékařský.
Do skleníku doporučují dodavatelé semen vysít šalvěj lékařskou, topolovku, echinaceu, meduňku, mátu, heřmánek, třezalku, yzop nebo levanduli. Přidáte-li k předchozímu výčtu i široký sortiment bylinek, které máme v povědomí spíš jako koření (tymián, bazalka, saturejka, koriandr, kopr, estragon, oregano, anýz, libeček a další), ale jejichž léčivé schopnosti jsou nezanedbatelné, vidíte, že můžete mít zelenou lékárnu snadno přímo za dveřmi (nebo za plotem).


Přihlásit