Léčivá síla rostlin: Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2005

Stálezelený, opojně vonící keř pochází ze Středomoří, kde roste i ve volné přírodě a dorůstá výšky jednoho až dvou metrů. U nás se může také pěstovat, ale protože není odolný vůči mrazům, musíme ho k přezimování přenést do chladné místnosti. Jeho latinský název znamená „mořská rosa“, protože nejlépe se mu daří právě v blízkosti moře. Rozmarýn byl už ve starověku ceněnou kultovní rostlinou, používanou k účelům magickým, lékařským i kulinářským.
Užívanou částí jsou tuhé, čárkovité listy s vysokým obsahem silic. Sbírají se v době květu od června do srpna a suší ve stínu do teploty 45 °C. Zajímavostí je, že silice z drogy sbírané na jaře má opačnou optickou otáčivost než ze sběru podzimního a poněkud odlišné jsou i léčivé účinky.
Rozmarýn se používá mnoha způsoby: jako nálev pro pitné čajové kúry (samostatně nebo ve směsích), jako extrakt v rozmarýnovém víně, silice mají uplatnění v aromaterapii, zevně jsou vhodné koupele a připravují se z něj i masti.
Rozmarýn výrazně zlepšuje prokrvení trávicího traktu, navíc zvyšuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, takže je vhodný při zažívacích potížích, nadýmání, špatném trávení a bolestech v trávicím ústrojí. Jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Používá se i pro posílení srdeční činnosti u tzv. „stařeckého srdce“. Dále tonizuje cévy, odstraňuje pocit chladu v končetinách, upravuje menstruaci a pomáhá při léčbě bělotoku.
Příznivé účinky rozmarýnu při psychogenně podmíněných stavech únavy, vyčerpanosti a lehké deprese lze využít jak vnitřně (pití čaje, nebo rozmarýnového vína), tak zevně při neobyčejně příjemných povzbuzujících koupelích nebo při aromaterapii.
Zevně aplikovaná rozmarýnová mast (je účinnější než koupele) podporuje léčbu svalového a kloubového revmatismu. Rozmarýnové koupele zase pomáhají oživovat údy po mrtvici.
Zatímco u zevního použití rozmarýnu nehrozí téměř žádné riziko (vyjma styku neředěné silice s pokožkou), vnitřní užívání předpokládá přesné dodržení doporučených dávek, protože jinak hrozí omámenost a křeče. Naprosto bezpečné a velmi příjemné je užití rozmarýnu jako koření, které přidáváme vždy na konec vaření, aby silice varem nevyprchaly.

 Rozmarýnové víno
Jednoduše připravené osmidenním louhováním hrsti nejlépe čerstvých rozmarýnových lístků v láhvi kvalitního bílého vína je příjemným léčebným prostředkem při nízkém krevním tlaku. Pije se nalačno půl decilitru ráno, případně i večer, ale rozhodně ne víc!

 

Byliny v březnu


Příroda se konečně pomalu probouzí ze zimního spánku a všichni zájemci o využití léčivých rostlin se mohou poprvé vypravit na jejich sběr. Jarní „klasikou“ je sběr podbělového květu, prvními květy ale potěší oko i tělo prvosenka nebo trnka. Před rozkvětem (koncem března nebo na začátku dubna) se sbírá kořen smetanky lékařské.
Ve stromech s oteplením začíná proudit míza a to je ten správný čas pro sběr kůry (vrba) a hlavně pro přípravu tinktur z nalévajících se pupenů. Tento druh léčby (tzv. gemmaterapie) u nás není příliš zavedený, ale posuďte sami, u kolika různých potíží mohou pupeny běžných českých stromů a keřů vydatně pomoci: vnitřní zánětlivé stavy (olše, vinná réva), stimulace funkcí jater (bříza, habr, líska) a ledvin (bříza), zvýšení obranyschopnosti organismu (kaštan), antisklerotické účinky (líska, ostružiník), srdeční arytmie a vysoký krevní tlak (hloh), ledvinové kamínky (buk), svalové spasmy (topol), sedativní účinky (lípa), antialergenní a protiastmatické účinky (růže šípková).
Pokud máte k dispozici zahradu nebo balkón, můžete řadu léčivek pěstovat. Jsou to většinou nenáročné rostliny, které dokonce rády rostou na chudých půdách. Na bylinkové záhony dáváme dozadu trvalky, před ně dvouletky a dopředu jednoleté rostliny a samozřejmě zohledníme i výšku rostlin tak, aby si navzájem nestínily. V březnu si můžeme v truhlíku předpěstovat sazenice letniček: například bazalku nebo majoránku, z trvalek třeba šalvěj nebo yzop. Koncem března už je možné přímo na záhon vysít měsíček lékařský.



Přihlásit