Léčivá síla rostlin: Bříza bělokorá (Betula pendula Rothm.)

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 2/2005

Vysoký, ozdobný, jednodomý strom, který je hojně rozšířený po celém našem území, znají přírodní léčitelé už od středověku. Ve velké oblibě mají břízu pochopitelně ruští bylináři. Léčivé vlastnosti vykazuje v podstatě celý strom. Nejznámější jsou březové listy, které se sbírají co nejdřív po vyrašení; dokud jsou lepkavé, obsahují vysoké množství účinných látek. Extrémně velké koncentrace se vyskytují v pupenech, které se sbírají v březnu, těsně před rozvinutím listů. Získávání březové mízy z navrtaných kmenů stromů je u nás zakázáno. Zejména v Americe se suchou destilací kůry a dřeva připravuje tzv. březový dehet, který se užívá hlavně při kožních problémech.
Hlavní léčivou vlastností břízy je silná močopudnost; představuje prvotřídní přírodní lék na choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Její účinek je navíc jemný a posílený desinfekčními vlastnostmi. Zvýšené vylučování moči bez dráždění ledvin způsobuje, že se z těla vyplavují nežádoucí produkty látkové přeměny. A nejen to! Zároveň se dostavuje silný protirevmatický účinek, což ocení všichni, kteří mají potíže se záněty kloubů a svalů.
Vnitřně se používá nálev z březových listů. Některé prameny uvádí, že tento čaj pomáhá předcházet ledvinovým kamenům. Ze směsi stejného množství bezového a lipového květu a listu břízy s polovičním množstvím tymiánu získáme velmi účinný čaj při bolestivých svalových a kloubních zánětech.
Zevně se doporučuje přikládat na revmatické a artritické klouby obklad připravený z čerstvých rozmačkaných březových listů krátce spařených v páře. Obklady přinášejí úlevu od bolesti a mírní záněty. Podobný silný účinek mají i koupele.
Stejné účinky, avšak mnohem silnější mají březová poupata. Léčba pupeny – tzv. gemmaterapie čeká teprve na své docenění a širší uplatnění. Gemmaterapeutický lék z březových pupenů stimuluje funkci jater a slinivky, pomáhá při osteoporóze, dokonce snižuje hladinu bílkoviny v moči při poruchách ledvin.
Známé a oblíbené je kosmetické použití břízy. Odvar z březového listí nebo z mladé březové kůry pomáhá při nečistotách pleti. Stejný prostředek se doporučuje pro odstranění lupů a posílení růstu vlasů.

Přihlásit