Léčivá síla rostlin: Levandule (Lavandula angustifolia)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2005

Tato půvabná středomořská rostlina u nás volně neroste, ale není problém si ji vypěstovat na zahrádce či balkonu, běžně dostupná je v bylinkářstvích. Její latinský název je odvozen z latinského slova umývat, protože ve starověku se používala hlavně do vonných koupelí a pro kosmetické účely – levandulová silice se ostatně dodnes používá jako základ do parfémů. Naše babičky používaly levanduli do šatních skříní proti molům. Z rostliny se k léčebným účelům používá buď samotný květ sbíraný těsně po rozkvětu, nebo celá nať.
Levandulová droga působí především jako silný uklidňující prostředek; u obtíží nervového původu – čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech a bolestech hlavy, úspěch by měla slavit i u migrény a lehkých hysterických stavů. Většinou se užívá ve směsích, například s kozlíkem lékařským nebo meduňkou. V čajových směsích k vnitřnímu užití je spíše drogou doplňkovou. Vzhledem k vysokému obsahu éterických olejů se samotná levandule užívá více při aromaterapii a do koupelí. Levandulové lázně se doporučují i lidem s nízkým tlakem – koupel potlačí takové nepříjemné symptomy, jako jsou hučení v hlavě, tmění před očima nebo závratě.
Levandule si poradí i s křečemi hladkého svalstva trávicího traktu, zlepší střevní peristaltiku a odtok žluče. Má i mírné antibiotické účinky a stimuluje činnost slinivky břišní.
Inhalace levandulové silice je nejen nesmírně příjemná, ale urychluje i léčení katarů průdušek, chřipky, angíny nebo bronchitidy.
Levandule bývá i součástí vonných polštářků, které zpříjemňují a zklidňují spaní. Pokud ji smícháte například s chmelem, tymiánem, heřmánkem, kozlíkem, mátou nebo rozmarýnem, můžete si podobný polštářek pro sebe nebo své blízké vyrobit sami.
Levandule našla své použití i v gastronomii, zejména v kuchyni jižní Francie a Španělska. Koření se vždy malými dávkami. Levandule je součástí klasické směsi tzv. provensálského koření (Herbes de Provence) – podle toho, jestli ji směs obsahuje nebo ne, snadno odhadnete kvalitu výrobku. V levnějších směsích je však samozřejmě skoro zbytečné ji hledat...

Přihlásit