Zelenina jako lék: Dýně

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2010

Původním domovem dýně byly teplé oblasti Střední a Jižní Ameriky, odkud se rozšířily do Evropy i dalších světadílů. Postupem doby byly vyšlechtěny odrůdy s plody vážícími desítky kilogramů i s plody mnohem menšími, jako jsou například dýně hokaido. Protože dýně jsou z více než 90 procent tvořeny vodou a zároveň obsahují velké množství vlákniny, jsou ideální pro detoxikační i odtučňovací kúry. Blahodárně působí na trávicí a vylučovací soustavu, doporučují se proto při chorobách ledvin, žlučníku, močových kamenech a zácpě. Enzymy obsažené v dýni a zejména v čerstvé dýňové šťávě mají velice dobré účinky na nemocnou slinivku.
Čerstvá dýňová šťáva obsahuje vitamíny i minerály ve výjimečně vyváženém poměru, zejména draslík a sodík, což ocení lidé s nemocemi srdce a oběhového systému, stejně jako osoby s chorobami ledvin. Decilitr čerstvé dýňové šťávy před spaním pomůže i těm, které trápí problémy s usínáním a spánkem. Vědecké výzkumy posledních let přičítají dýni i schopnost protinádorové prevence, zejména u rakovin plic a prostaty.
Nejcennější částí dýní jsou jejich semena, zdroj zinku, nenasycených mastných kyselin a vitamínů A, E a kyseliny listové. Konzumace dýňových semínek pomáhá k regeneraci pokožky, vlasů i nehtů. Pozitivně působí na zažívací trakt i na krevní oběh. Významný je jejich účinek na svalovinu svěračů močového měchýře, což ocení zejména starší muži při nezhoubném (stařeckém) zbytnění prostaty.
Podobné, ale razantnější je působení oleje z dýňových semen, který obsahuje všechny látky v mnohem větší koncentraci. Zevně působí při regeneraci pokožky po různých vyrážkách, popáleninách, ale jako pomocný prostředek například i při lupence. Vnitřně se užívá při zácpě, proti parazitům v trávicím systému, normalizuje tukovou výměnu a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Přispívá k prevenci při potížích s prostatou. Zajímavé je, že se doporučuje i při chřipkách a nachlazení jako podpůrný lék, neboť vysoký obsah zinku napomáhá vylučování hlenů.

 VYZKOUŠEJTE
Pokud vás trápí zácpa, zkuste každý den sníst přibližně 100 gramů syrové dýně. Během několika dní by se měla dostavit pravidelná stolice.


Přihlásit