Černé ovce: Nehoda na přechodu

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 8/2010

Před dvěma lety šla Irmgard Němcová svou pravidelnou trasou na oběd. V té době jí bylo 78 let. Dodávám, že měřila 153 centimetrů. Přecházela přes přechod u odbočovacího pruhu doprava. Srazilo ji nákladní auto Tatra 815. Byla natolik duchapřítomná, že kolemjdoucí poprosila, aby zavolali jejího prasynovce Davida Vítů a informovali ho o nehodě. Pak byla převezena do nemocnice a odtud vrtulníkem do Brna. Amputovali jí obě nohy.
Když její prasynovec dorazil na místo nehody, viděl policisty, kteří nehodu vyšetřovali, a řidiče nákladního auta. Vpravo na přechodu blízko chodníku, kam chtěla paní Němcová dojít, byla krvavá skvrna. Tehdy se pan Vítů dozvěděl, že řidič nákladního auta si nehody vůbec nevšiml a pokračoval v jízdě dál. Až řidič dodávky, která jela za ním, ho asi po dvou kilometrech zastavil, řekl mu, co se stalo, a tak se vrátil na místo nehody. Policie nechala vypracovat znalecký posudek a udělala tzv. vyšetřovací pokus, jakousi rekonstrukci. Znalec Ing. Jan Šlosárek na základě výpovědi svědka, starého pána s holí, který šel opačným směrem a přešel celý přechod, došel k závěru, že paní Němcová vběhla pod jedoucí auto a sama nehodu způsobila. Policie navrhla zastavení trestního stíhání řidiče nákladního vozu a státní zástupce stíhání zastavil.
Právní zástupce paní Němcové zpochybnil znalecký posudek, ze kterého vyplynuly dvě zásadní informace: paní Němcová by musela jít přes přechod rychlostí 12 km/h a řidič podle znalce stál 3,2 m před přechodem. Přitom stejný svědek, který tvrdil, že paní Němcová běžela a auto už jelo, dosvědčil, že řidič stál jeden metr před přechodem. Paní Němcová sama říká, že auto stálo, jinak by na přechod nevstoupila. A tak proti zastavení trestního stíhání podal právní zástupce stížnost. Krajské státní zastupitelství jí vyhovělo a případ se začne vyšetřovat znovu.


Přihlásit