TEST: Pleťové krémy – kvalita nemusí být drahá

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 27.7.2010   

Červencové vydání časopisu TEST nabízí výsledky testu univerzálních pleťových krémů. Testované výrobky dosahovaly překvapivě vysoké kvality. O největší překvapení se ale postaral vítěz testu. Na nejvyšší hodnocení „velmi dobře“ jako jediný dosáhl nejlevnější z testovaných krémů z obchodního řetězce Lidl. 
Univerzální pleťový krém má doma snad každý. Nejčastěji bývá používán na ruce, ale jeho použití je téměř neomezené. Test se zaměřil na osm výrobků a hodnotil jejich schopnosti pečovat o pleť a mikrobiologickou kvalitu. Všechny testované výrobky prokázaly vysokou úroveň kvality; na posledním místě skončil krém dm/Balea Softpflege Creme s výsledným hodnocením „dobře“.

Základním dělícím kritériem tohoto typu krémů je, zda se jedná o emulzi vody v oleji nebo oleje ve vodě. V prvním případě je výsledný produkt mastnější a hutnější, což nemusí každému vyhovovat. Tyto krémy jsou vhodné pro suchou pokožku či jako ochrana proti mrazu. V druhém případě se jedná o odlehčené krémy, které se lépe vstřebávají a jsou vhodné i pro osoby se smíšenou či mastnou pletí.

Nevýhodou krému typu emulze oleje ve vodě je náchylnost k množení choroboplodných zárodků. Šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová doplňuje: „Testy se speciálně zaměřily i na prověření mikrobiologické kvality. Potěšující je, že žádný testovaný krém v tomto směru problémy neměl. Přesto doporučuji vždy bedlivě sledovat trvanlivost jednotlivých krémů.“

Publikované výsledky testu obsahují také přehled konzervačních látek obsažených v jednotlivých krémech. „Konzervační látky jistě mají své opodstatnění, zároveň ale mohou být problematické pro osoby s citlivou pokožkou a pro alergiky. Proto si každý může v testu najít krém, který mu z hlediska svého složení plně vyhovuje,“ dodává Ida Rozová. 

Test osmi univerzálních pleťových krémů vyšel v červencovém vydání časopisu TEST. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz.

Kromě testu univerzálních pleťových krémů vyšel v červencovém vydání také test dětských odrážedel a odrážecích kol a test GPS navigací.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.Přihlásit