Léčivá síla rostlin: Drchnička rolní (Anagalis arvensis L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2006

Drobný a nenápadný plevel, který najdeme nejen na polích a zahradách, ale i v trávníku, podél cest a na krajích luk. Drchnička je vysoká nanejvýš třicet centimetrů a roste roztroušeně, takže ji snadno přehlédneme.
Listy jsou vejčité, přisedlé k lodyze, zespoda černě tečkované. Její typické pětidílné květy mají ohnivě červenou až oranžovou barvu, v závislosti na složení půdy se mohou barevně odchýlit. Rozkvetlá nať se sbírá odpoledne v letních měsících. Koupit se běžně nedá, každý si ji musí nasbírat sám. Přestože se odedávna drchničce přisuzovala silná léčivá i magická moc, dnes se používá jen velmi zřídka; přednostně jako tinktura či homeopatikum, neboť její nejjednodušší léková forma (dvouminutový odvar) má poměrně razantní účinky.
Zevně i vnitřně se používala na všechny druhy svědění, zevně léčí nehojící se a hnisavé rány i bércové vředy. Dále je drchnička silným hemostatikem, tedy drogou, která staví krvácení a to zevní i vnitřní. Je užitečná i při těžkých průjmech a zkaženém žaludku.
Drchnička je součástí zajímavé směsi proti revmatismu. Směs se připraví ze stejného množství drchničky, natě lnice květele a konopice, kořenů tužebníku jilmového a jehlice trnité a z listů divizny. Před snídaní, obědem a večeří se ze směsi připraví čerstvý čaj (jedna lžička se zalije decilitrem vroucí vody).

Přihlásit