Tuky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 7/2010

Hned na začátku je zřejmě praktické identifikovat vztah mezi pojmy „cholesterol“ a „tuk“. Ačkoli to tak z řady různých článků možná vypadá, nejde o totéž. Cholesterol není tuk, ale úplně jiná látka, která ovšem tuk doprovází. Cholesterol je přitom pro lidský organismus nezbytný a naše tělo si jej samo zhruba ze dvou třetin vyrábí. Třetinu přijímáme prostřednictvím stravy, a to pouze a jenom stravy živočišného původu. Potrava rostlinného původu naproti tomu obsahuje rostlinné steroly, které působí jako protipól cholesterolu a snižují jeho vstřebávání do organismu.
Z obecného pojmu cholesterol pak vycházejí tři jeho modifikace – „zlý“ LDL, „hodný“ HDL a nejhorší oxycholesterol (viz TEST 2/2010). LDL a HDL cholesterol jsou sloučeniny cholesterolu s lipoproteiny (určitým typem bílkovin) a vznikají až v živém organismu, uvnitř našeho těla. Naopak oxycholesterol vzniká vně našeho těla, působením vzdušného kyslíku, přičemž se stoupající teplotou (pečení, smažení) se jeho tvorba urychluje. Také oxycholesterol se ukládá stejně jako další varianty cholesterolu v žilách a tepnách a způsobuje aterosklerózu. Pro organismus přitom představuje ze všech variant cholesterolů největší riziko.
Dalším slovem, používaným prakticky jako synonymum pro výraz tuk, je pojem lipid (lipidy). Není to ale totéž – lipidy tvoří skupina látek, jejíž podstatnou součást tvoří tuky jako sloučeniny glycerolu a mastných kyselin. Matematicky vyjádřeno, jsou tuky podmnožinou lipidů. Naopak tuky a oleje jsou v zásadě ty samé látky, které se liší jen svým skupenstvím.


Přihlásit