Penzijní připojištění: Naše klidné stáří si zajistíme jen my sami

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2020 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 7/2010

Začne důchodová reforma za rok, za deset let nebo nezačne nikdy? Na tuto otázku nám možná odpovědí politici. A třeba se tak stane brzy za pomoci rázných činů, spíš než slov. Jak a kdy ale změny skončí?
„Bude to běh na dlouhou trať,“ slýcháme. Jenomže na dlouhých tratích se mezi začátkem a koncem dějí věci. Zvlášť když do jejich trasy může promlouvat deset milionů Čechů. Z toho co sledujeme dnes, jsou důležitá dvě základní poselství. Může to vypadat paradoxně, kráčí ale ruku v ruce, ačkoliv jsou ve zdánlivém protikladu.
To první vsází na uklidnění občanů a tvrdí: „Reforma musí v lidech vzbuzovat jistotu. Musí pro ně být jistotou.“ Ve druhém se praví: „Podstatou reformy je přesvědčit lidi, aby se nespoléhali na stát. Taková jistota by byla nejistá.“
Budeme tedy během reformních kroků děšeni, nebo chlácholeni? Či jedno po druhém? Popravdě - obojí zároveň.

Manuál: cukr a bič

Důchodový systém Česka teď mírně řečeno pokulhává. Dvacet let někdy až příliš akademických diskusí zatím nevedlo ke kýženým proměnám. A výsledek musel ministr financí představit počátkem letošního ledna. Za loňský rok utržil průběžný systém financování důchodů zhruba třicetimiliardové manko. Letos to přitom nevypadá o moc lépe.
Krize, nižší výběry daní a pojistného... chtělo by se říct. Jenomže podle nejrůznějších prognóz potrubí našeho „průtokového ohřívače“ zkrátka vysychá. Pracujících je a bude méně a méně, zatímco penzionovaných spoluobčanů přibývá. A protože se ohřívač chová skutečně jako průtokový – to, co pracující zaplatí, se obratem vyplatí důchodcům - nastává problém.
Nejenom kvůli krizi. Ta sice akcentovala potíže. Avšak jenom ty, které náš systém provází trvale. I kdyby se na státním účtu znova sešly větší výběry pojistného, než bude potřeba vyplatit důchodcům, stane se tak jenom na chvíli. Demografický vývoj a prosté početní operace hovoří neúprosně. Pokud do Česka nezavítá mohutný „baby-boom“, budeme muset naše stáří začít financovat jinak než doposud.


Přihlásit