Zelenina jako lék: Rajské jablko

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2010

Po objevení Ameriky se z jižní části světadílu do Evropy kromě řady jiných rostlin dostala i rajčata. Pěstovala se zpočátku pouze jako okrasné rostliny, protože se mělo za to, že jsou jedovatá. Přestože dnes rajče tvoří neodmyslitelnou součást zdravého jídelníčku, názory na jeho zdravotní a léčivé účinky prošly řadou proměn. Rajčata i další lilkovité rostliny (např. brambory, papriky, lilky) radí dodnes řada odborníků vyřadit ze stravy lidem, kteří trpí artritidou.
V poslední době se zkoumají účinky lykopenu, který je v rajčatech hojně zastoupen, v boji proti rakovině. Připisuje se mu schopnost preventivního působení proti zhoubným nádorům prostaty, plic, prsu, dělohy a střev. Zatímco starší prameny jednoznačně preferovaly konzumaci syrových rajčat, převládá nyní názor zcela opačný. Lykopen se totiž v těle lépe vstřebává z rajských jablek tepelně upravených a hlavně z pokrmů obsahujících rostlinné oleje a tuky.
Rajčata jsou silně močopudná, doporučují se při chorobách ledvin a močových cest i k očištění organismu. Očistě, zvlášť zažívacího traktu, napomáhá i obsah vlákniny. Příznivě ovlivňují funkci jater, srdce a mají celkově pozitivní vliv na imunitní systém. Při pravidelné konzumaci snižují hladinu cholesterolu. Obsah karotenových barviv pomáhá chránit pokožku před škodlivým vlivem slunečního záření a vitamíny skupiny B jsou dalším zdrojem pozitivních látek pro její zdraví.
Červená barviva z rajčete mají i příznivé účinky na fungování zraku. Zralé plody obsahují i významné množství draslíku, hořčíku a zinku, které mají spolu s vitamíny skupiny B stimulující účinky na nervovou soustavu. Čerstvá rajčatová šťáva vykazuje poměrně silné antibiotické působení.
Léčivé účinky při zevním užití má i rajčatová nať, která je ale při vnitřním užití jedovatá. Odvar z nati působí blahodárně na unavené nohy namáhané dlouhým stáním nebo chůzí.

 VYZKOUŠEJTE
Při mírnějším akné dvakrát denně potřít pokožku plátkem rajčete. Nechte působit deset až patnáct minut a pak obličej opláchněte vlažnou vodou. Příznivé účinky by se měly projevit po třech týdnech pravidelného užívání.


Přihlásit